...
Bez kategoriichoroby i problemy zdrowotneZdrowie

Życie z kolostomią – porady dietetyczne i pielęgnacyjne

kolonostomia

Kolostomia (inaczej nazywana sztucznym odbytem) staje się koniecznością, gdy należy usunąć fragment jelita grubego lub odbytnicy. Wykonuje się ją w leczeniu raka jelita grubego, kiedy niezbędne jest usunięcie guza wraz z częścią narządów. Nierzadko kolostomia jest ostatnim ratunkiem, gdy dochodzi do uszkodzenia jelita wskutek wypadku. Sztuczny odbyt umieszcza się zazwyczaj po lewej stronie w dolnej części brzucha.

Mimo że stomia brzmi naprawdę groźnie, nie jest wyrokiem skazującym na zaprzestanie wielu codziennych aktywności. Ze stomią można żyć! Trzeba tylko nauczyć się pielęgnacji skóry, wymiany sprzętu stomijnego i przede wszystkim przejść na dietę, bo odpowiednie żywienie wpływa przecież na regularne wydzielanie treści kałowych. Poniżej kilka porad dla stomika.

Dieta w kolostomii

Bez względu na typ stomii, regularne przyjmowanie posiłków i picie wody w dużej ilości (ok. 2 litry dziennie) to podstawowe zasady dietetyczne każdego stomika. W codziennym menu nie może zabraknąć produktów zawierających błonnik, takie jak chleb pełnoziarnisty, płatki owsiane, warzywa i owoce. Z pewnością należy unikać pokarmów wiatropędnych, jak np.: fasoli, kapusty, brokuł, kalafiora, brukselki, cebuli, nabiału oraz napojów gazowanych. Niewskazane jest picie alkoholu i jedzenie ostrych przypraw, dużej ilości słodyczy oraz potraw smażonych, duszonych i pieczonych. Kolostomia może wydzielać nieprzyjemne zapachy po zjedzeniu niektórych produktów (więcej).

Przy sztucznych odbycie nawet biegunka może być źródłem ogromnego stresu i wstydu. Lepiej więc starannie wybierać produkty spożywcze, które nie będą nasilać tego rodzaju zmian w układzie pokarmowym. Gdy pojawi się biegunka, konieczne będzie zjedzenie czegoś, co „zagęści” stolec. Mogą to być gotowane ziemniaki lub ryż, makaron albo mus jabłkowy.

Znając zasady żywienia, stomik musi obserwować swój organizm i oceniać, jakie produkty sprzyjają prawidłowemu trawieniu i nie powodują wystąpieniu nieprzyjemnych dolegliwości.

Pielęgnacja skóry wokół kolostomii

Stomię i skórę wokół niej należy codziennie obserwować. Tylko na zdrowej skórze sprzęt stomijny będzie trzymał się tak jak powinien, a tym samym pozwoli na prawiłowe funkcjonowanie każdego dnia. Konieczny jest zatem właściwy wybór worka i akcesoriów stomijnych, chroniących skórę i zapobiegających wydostaniu się treści kałowych na zewnątrz. Na rynku znajdziemy bogatą gamę produktów ochronnych zwiększających przyleganie sprzętu oraz neutralizujących zapachy. Do codziennej pielęgnacji przydadzą się także pianki i chusteczki do mycia skóry wokół kolostomii. Dobrej jakości produkty dla stomików zarówno do mycia, jak i nawilżania skóry oferuje marka ConvaTec.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice