...
higiena ciałaHigiena i pielęgnacjakosmetykiPoradnikiprodukty higieniczne

Nadmierne pocenie się – jak z nim walczyć

Pinterest
Pinterest

Pocenie się jest naturalną reakcją ciała, jednakże u niektórych osób przebiega w sposób zbyt intensywny. Głównym objawem nadmiernej potliwości jest nie tylko obfity, a niekiedy i spływający z ciała pot, ale również wiecznie wilgotne dłonie, stopy i czoło. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne, od chorób tarczycy, poprzez cukrzycę, naczyniowe bóle głowy, na długotrwałym stresie i stanach lękowych kończąc. Skłonność do nadmiernego pocenia się może być też dziedziczna. I mimo, że dolegliwość ta jest niezwykle krępująca i mało komfortowa, to jednak dobra wiadomość jest taka, że można z nią walczyć i co najważniejsze, walkę tę można wygrać. W dzisiejszych czasach istnieje wiele metod leczenia nadmiernej potliwości. Oczywiście metodę walki z potem dobrze jest skonsultować z lekarzem.

1. ANTYPERSPIRANTY I DEZODORANTY

Obydwa produkty można kupić w każdym sklepie. Warto jednak wiedzieć, że zwykłe dezodoranty nie hamują wydzielania się potu, a jedynie zwalczają jego niemiły zapach. Antyperspiranty z kolei zmniejszają już wydzielanie potu. Zawierają one specjalne składniki, które łącząc się formują czopy, tym samym blokując wydzielanie gruczołów potowych. Skuteczność antyperspirantów jest kwestią bardzo indywidualną. U jednych osób będą działać przez 48 godzin, u innych przez 24 godziny, a u jeszcze innych zdecydowanie krócej.

2. ANTYPERSPIRANTY DO ZADAŃ SPECJALNYCH

Produkty do zadań specjalnych dostępne są wyłącznie w aptekach. Zazwyczaj stosuje się je wtedy, kiedy tradycyjne antyperspiranty zawodzą i nie przynoszą pożądanych rezultatów. Ich zadaniem jest redukowanie lub całkowite blokowanie pocenia. W swoim składzie zawierają o wiele więcej glinu, niż tradycyjne antyperspiranty, przez co są bardziej skuteczne. Warto pamiętać, że specyfiki apteczne stosuje się inaczej, niż te zwykłe, dostępne w każdym sklepie. Na samym początku stosowania preparatu, aplikuje się go codziennie, najlepiej na noc. W okresie późniejszym, zmniejsza się częstotliwość aplikacji do 1-2 razy w tygodniu. Wśród antyperspirantów do działań specjalnych godne polecenia są te marki EUCERIN oraz ETIAXIL. Produkty w niezwykle atrakcyjnych cenach możecie nabyć na stronie www.apteka-melissa.pl

Eucerin - antyperspirant przeciw nadmiernemu poceniu (źródło: www.apteka-melissa.pl)
Eucerin – antyperspirant przeciw nadmiernemu poceniu (źródło: www.apteka-melissa.pl)
Eucerin - antyperspirant przeciw silnemu poceniu (źródło: www.apteka-melissa.pl)
Eucerin – antyperspirant przeciw silnemu poceniu (źródło: www.apteka-melissa.pl)
Etiaxil Roll-on pod pachy (źródło: www.apteka-melissa.pl)
Etiaxil Roll-on pod pachy (źródło: www.apteka-melissa.pl)

 

3. ZIOŁA I PREPARATY POCHODZENIA ROŚLINNEGO

Oprócz specjalistycznych antyperspirantów, w aptekach dostępne są również produkty na bazie naturalnych składników i ziół, które pozwalają uporać się z nadmierną potliwością. Ale uwaga, sięgając po tego typu produkty należy skonsultować się z lekarzem. Dlaczego? Bo używane w nieodpowiednich proporcjach i przez dłuższy czas mogą wywołać skutki uboczne, zaburzając prawidłowe funkcjonowanie niektórych narządów. Do naturalnych specyfików pomagających walczyć z potliwością zalicza się szałwię, pachnotkę zwyczajną, wilczą jagodę oraz liście orzecha włoskiego.

Szałwia saszetki (źródło: www.apteka-melissa.pl)
Szałwia saszetki (źródło: www.apteka-melissa.pl)

4. INNE PRODUKTY

W aptekach możemy dostać także inne produkty, które przy odpowiednim użyciu pomagają zwalczyć silne pocenie się. Wśród tych produktów znajdują się specjalne kremy, ta;li, mydła i zasypki. W niektórych aptekach dostaniemy także specjalne skarpety z wiskozy bambusowej oraz wkładki przeciwpotne, które zwalczają potliwość stóp, a także niwelują nieprzyjemny zapach.

Scholl - wkładki przeciwpotne (źródło: aptekajakmarzenie.pl)
Scholl – wkładki przeciwpotne (źródło: aptekajakmarzenie.pl)

5. SPECJALISTYCZNE ZABIEGI

Jeśli powyższe metody nie przynoszą pożądanych efektów w walce z nadmierną potliwością, wówczas poleca się specjalistyczne zabiegi, jak np. jonoforezę. Zabieg ten niweluje nie tylko silne pocenie się dłoni, ale także stóp, twarzy, szyi, a czasami nawet i pleców. Jeden zabieg trwa zwykle od 10 do 20 minut i jest w pełni bezbolesny. W celu osiągnięcia zadowalających rezultatów, należy poddać się serii zabiegów w ilości od 5 do 10. Biorąc pod uwagę fakt, że w zabiegu wykorzystywany jest prąd, nie mogą mu się poddawać kobiety w ciąży, osoby z rozrusznikiem serca lub metalowymi implantami w ciele. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są także choroby nowotworowe. Koszt jonoforezy waha się od 30 do 60 złotych.

6. BOTOKS

Zdziwieni? A nie powinniście. Botoks, nazywany potocznie jadem kiełbasianym coraz częściej i coraz chętniej wykorzystywany jest w medycynie estetycznej. W leczeniu nadmiernej potliwości zazwyczaj wykorzystuje się zastrzyki z niedużą ilością jadu kiełbasianego, których zadaniem jest zablokowanie funkcjonowania nerwów odpowiedzialnych za działanie gruczołów potowych. Oczywiście zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Kuracji mogą być poddane różne obszary na ciele, nawet te najbardziej wrażliwe, czyli pod pachami. Jeden zabieg trwa około 1,5 godziny. Pierwsze efekty są odczuwalne już po 1-2 tygodniach i utrzymują się nawet do 12 miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice