...
Poradniki

Bolesne ząbkowanie. Jak pomóc dziecku?

Ząbkowanie jest czymś niezwykle naturalnym i nieuniknionym. Choć jest procesem fizjologicznym, może być dla niemowlęcia przykre i wzbudzać niepokój rodziców. Dolegliwości związane z wyrzynaniem się pierwszych zębów mlecznych mogą mieć charakter miejscowy i objawiać się wzmożonym ślinieniem lub obrzmieniem dziąseł, a także ogólny – podwyższona temperatura, spadek apetytu. Bolesne ząbkowanie (sprawdź) daje się we znaki nie tylko dziecku, ale również rodzicom. Niemowlę płacze, a ból dziąseł przeszkadza mu w spokojnym śnie. Poza tym, maluch odmawia jedzenia, staje się apatyczny i wszystko wkłada do buzi. Jakie sposoby mogą złagodzić bolesne ząbkowanie?

Po pierwsze – gryzak

Skutecznym sposobem na trudne ząbkowanie są miękkie gryzaczki, jakie można dać maluszkowi do rączki. Dziecko wkłada je sobie do buzi i gryząc je, czuje ulgę. Dodatkowo, poprzez nacisk na dziąsła, gryzaczki ułatwiają wyrżnięcie się zębów. Zwykle gryzaki mają wypustki, które dodatkowo delikatnie masują ząbki. Gryzaki wypełnione wodą można schłodzić w lodówce. Gryzienie czegoś zimnego pomoże dziecku przy nieco silniejszym bólu, gdyż chłód łagodzi obrzęk, zmniejszając opuchliznę dziąseł, działa też jak lekkie naturalne znieczulenie. Uwaga! Nigdy nie schładzamy gryzaków w zamrażalce. Zbyt mocno zmrożone mogłyby uszkodzić śluzówki w buzi maluszka.

Po drugie – masaż dziąseł

Dobrym sposobem na bolesne ząbkowanie jest też masaż dziąseł. Taki masaż można wykonać na dwa sposoby. Sposób pierwszy – myjemy dokładnie ręce i wsuwamy do buzi dziecka palec wskazujący. Następnie przez około 1-2 minuty bardzo delikatnie masujemy dziąsło ruchami okrężnymi. Sposób drugi to masowanie dziąseł za pomocą gumowej szczoteczki, przypominającej tę do zębów. Znajdujące się na niej wypustki działają podobnie jak te na gryzaczku – delikatnie uciskają rozpulchnione dziąsło, przynosząc ulgę.

Po trzecie – preparaty przeciwbólowe

Na trudne ząbkowanie pomocne będą także preparaty przeciwbólowe dla niemowląt o działaniu znieczulającym. Takie preparaty bez problemu można dostać w aptekach bez recepty. Wygodne w użyciu są żele łagodzące ból dziąseł. Mają one działanie przeciwzapalne (czyli zapobiegają rozwojowi bakterii w jamie ustnej), a zawarte w nich środki miejscowo znieczulające pozwolą dziecku na jakiś czas zapomnieć o bólu. Zazwyczaj niewielką ilość preparatu wmasowuje się w dziąsła dziecka i gotowe. Jeśli maluszek z powodu ząbkowania gorączkuje i tym samym nie może spać, można podać mu środek przeciwbólowy z czopku lub syropie. Spokojny sen przyniesie herbatka z melisy, która wykazuje działanie uspokajające.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice