...
kosmetyki do włosówPoradnikiwłosy

Farba do włosów. Jaką najlepiej wybrać?

farba do włosów w odcieniu jasny bland na włosach młodej kobiety z rozwianym włosem

Farba do włosów to chyba jeden z ulubionych kosmetyków pań. W końcu kobieta zmienną jest i od czasu do czasu lubi zaszaleć z własnym wyglądem. Dzięki produktowi do koloryzacji włosów, charakterna brunetka może stać się delikatną blondynką, a eteryczna blondynka – ognistą rudowłosą. Farby do włosów pomagają także ukryć to, czego inni nie powinni oglądać, np. siwe włosy. Farby dodają charakteru, pozwalają zmienić wizerunek lub podkreślić naturalne piękno. Niestety, źle dobrana farba do włosów może zniszczyć i przesuszyć włosy. Jak temu zapobiec? Wybierając kosmetyk z wyższej półki, o dobrym składzie, pozbawiony niepotrzebnych dodatków. Jakie farby wybierać, aby kolor był trwały, a włosy zdrowe?

Zawsze wybieraj rozsądnie

Farba do włosów – farbie nierówna. To fakt. Dlatego zawsze warto kupować z głową. Piękne opakowanie to często jedyna rzecz, która warta jest zakupu farby. Ale przecież nie opakowaniem, a jego zawartością będziemy kolorować włosy. Pod lupę niech pójdzie więc skład takiej farby. Pozwoli nam to uchronić włosy przed nadmiernym zniszczeniem. Szczególnie, jeśli mamy w planach drastyczną zmianę koloru.

Skład – czego dokładnie unikać?

Klasyczna trwała farba do włosów składa się z koloru i utrwalacza. Jeśli chcemy utrzymać włosy w dobrej formie, powinniśmy unikać farb, które w swoim składzie mają:

  1. Amoniak – jego działanie polega na otwieraniu zewnętrznej łuski włosa, co umożliwia wniknięcie pigmentów do wnętrza. Niestety, amoniak wypłukuje z włosów tłuszcze, a więc je wysusza, a także pozbawia je melaniny, czyli naturalnego barwnika. Koloryzacja z amoniakiem, nawet w przypadku najlepszych farb, naruszy strukturę włosów.
  2. Alergeny – należy na nie uważać, gdyż mogą powodować silne zaczerwienienie, swędzenie skóry, a nawet i wysypkę. Należą do nich: sztuczna henna, nikiel, fenylenodiaminy, 4-chloro-m-enylenodiamina, 2-4 toluenodiamina, 4-amino-2-nitrofenol, siarczany, rezorcyna, nadtlenek wodoru, chlorowodór, parabeny (Methyl, Ethyl, Propyl, Butyl, Izobutyl Paraben).

Jak dobrać odcień farby?

Wbrew pozorom wybór odpowiedniego koloru farby do włosów może przysporzyć nam nieco trudności. Obrazek z opakowania warto traktować jako wskazówkę, a nie przedstawienie właściwego koloru farby. Odcienie prezentowane na opakowaniach farb do włosów w rzeczywistości tak nie wyglądają. Zazwyczaj koloryzowane kosmyki okazują się ciemniejsze, dlatego zawsze należy wybrać farbę o ton jaśniejszą od tej, która nam się podoba.

Fryzjerzy radzą, aby farbowane blondynki, które chcą przyciemnić włosy na naturalny blond lub brąz, kupowały dwie farby – jedną w oczekiwanym kolorze, a drugą z dodatkiem bordo. Farba w odcieniu czerwieni (w niewielkiej ilości) zneutralizuje zielone pigmenty znajdujące się w farbach o naturalnych kolorach. Z kolei rozjaśniane blondynki marzące o rudych włosach, powinny uważać, aby nie uzyskać zbyt intensywnego, wściekłego koloru. Można tego łatwo uniknąć. Jak? Mieszając w identycznych proporcjach czerwoną farbę z odcieniem średni brąz.

Odcień farby a karnacja

Farba do włosów doskonale wywiąże się ze swojej roli pod warunkiem, że jej odcień zostanie odpowiednio dobrany do wieku i karnacji (więcej). Posiadaczki beżowej lub brzoskwiniowej skóry, powinny wybierać złociste blondy, ciepłe kasztany i miedziane brązy. Panie z pękającymi naczynkami, powinny wybierać farby do włosów w mniej nasyconych, a bardziej naturalnych odcieniach. Kobiety o porcelanowej cerze będą pięknie prezentować się z włosami w odcieniach popielu, wiśni, perły. Uwaga! Farba do włosów w mocnym, zdecydowanym kolorze (np. kruczoczarnym) tylko podkreśli zmarszczki i wiek. Lat odejmą z kolei odcienie delikatne, z blondami na czele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice