...
Poradniki

Higiena intymna – jak o nią właściwie zadbać

higiena intymna

Odpowiednia higiena intymnych części ciała jest kwestią niezwykle ważną. Nie tylko zapewnia komfort na najwyższym poziomie, ale także chroni przed infekcjami, podrażnieniami i groźnymi chorobami. Należy jednak pamiętać o jednym, a mianowicie o tym, aby nie przesadzić. Podobnie, jak brak higieny intymnej, tak samo jej nadmiar nie jest dobry dla naszego zdrowia. Jak właściwie dbać o higienę miejsc intymnych? 

Na co dzień wystarczy podmywać się raz dziennie, rano lub wieczorem. Podczas miesiączki częstotliwość myć należy zwiększyć do dwóch razów, a w sezonie letnim do trzech lub czterech razów na dzień. W odpowiedniej higienie intymnej ważne jest także stosowanie odpowiedniej bielizny. Aby uniknąć podrażnień i infekcji dobrze jest nosić bieliznę wykonaną z delikatnych i przewiewnych materiałów, jak bawełna.

Płyn zamiast mydła

Vagisil - płyn do higieny intymnej (źródło: www.my-vagisil.pl)
Vagisil – płyn do higieny intymnej (źródło: www.my-vagisil.pl)

Do mycia okolic intymnych nie należy stosować zwykłych mydeł, które posiadają odczyn zasadowy i przez to mogą wywoływać podrażnienia i infekcje. Zamiast mydeł warto sięgać po specjalne płyny do higieny intymnej zawierające kwas mlekowy, a nie zawierające mydła, sztucznych barwników i parabenów, jak np. VAGISIL (http://www.my-vagisil.pl/7-0-Vagisil-Plyn-Odor-Control.html), które nie tylko myją i odświeżają, ale również pielęgnują wrażliwe części ciała i wspierają naturalne funkcje ochronne.

Unikać należy kosmetyków kolorowych i pachnących, które mogą spowodować bolesne i niebezpieczne podrażnienia lub uczulenie. Dobrze jest również sięgać po produkty dostosowane do wieku i etapu życia. Innych preparatów potrzebuje bowiem nastolatka, a innych kobieta będąca w połogu.

Mycie i osuszanie miejsc intymnych

Do mycia okolic intymnych nie wolno stosować gąbek i żadnych innych myjek, gdyż są one doskonałym siedliskiem bakterii i drobnoustrojów. Okolice intymne należy myć zawsze w kierunku od przodu do tyłu. W ten prosty sposób zapobiegniecie przenoszeniu się bakterii z okolic odbytu do pochwy. Do osuszania miejsc intymnych warto stosować osobny ręcznik, a najlepiej ręczniki papierowe jednorazowego użytku.

Tampony, podpaski, wkładki higieniczne

Mimo, że większość kobiet woli tampony od podpasek, to jednak warto ograniczyć ich stosowanie do minimum. Po tampony można sięgać w wyjątkowych sytuacjach, np. w podróży. Na co dzień lepiej jest wybierać tradycyjne podpaski. Nie mając miesiączki, na co dzień można również używać wkładek higienicznych, które zapewnią większą świeżość. Warto jednak pamiętać, aby takie wkładki higieniczne zmieniać jak najczęściej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice