...
piękny uśmiechPoradniki

Jak dbać o zdrowe zęby dziecka

źródło: pinterest
źródło: pinterest

Mądra mama wie, że o higienę jamy ustnej dziecka należy zadbać jak najwcześniej. Odpowiednio wypracowane nawyki we wczesnym wieku dziecięcym, z czasem będą przynosić coraz to lepsze owoce. Jak dbać o ząbki maluszka? Jaką szczoteczkę i pastę wybrać? O tym w dzisiejszym poście.

Zacznijmy od tego, że o higienę jamy ustnej maluszka należy zadbać jak najwcześniej. Najlepiej już w pierwszych tygodniach życia dziecka. Oczywiście u małych dzieci nie stosuje się ani szczoteczki, ani pasty. Wystarczy odrobina delikatnej gazy, ciepłej wody i gotowe. Przemywanie jamy ustnej niemowlaka dobrze wykonywać systematycznie, a zwłaszcza po wieczornym karmieniu. Gdy dziecko będzie już starsze, mycie ząbków należy traktować jak zabawę tak, aby maluch zbyt szybko się nie zniechęcił. Wszystko zależy tutaj od waszej fantazji drodzy rodzice. Pokażcie swoim pociechom, że dbanie o higienę może być zabawne. Czas na mycie zębów wykorzystajcie jako fajną okazję do miłego spędzenia czasu tylko we dwoje.

źródło: pinterest
Pasty dla dzieci Colgate

Wybieramy szczoteczkę do zębów

Wraz z pojawieniem się pierwszych ząbków, należy zaopatrzyć dziecko w szczoteczkę. Dla bardzo małych dzieci najwygodniejsza będzie szczoteczka, którą można nałożyć na palec. Gdy ząbków będzie coraz więcej i dziecko będzie starsze, wówczas należy sięgnąć po szczoteczkę do zębów oznaczoną symbolem 0-2. Pamiętajcie o częstej zmianie szczoteczek. Zmieniajcie też ich rodzaj wraz z upływem lat u dziecka.

Wybieramy pastę do zębów

O ile jamę ustną bardzo małych dzieci czyści się przy pomocy wody, o tyle dzieci starsze wymagają już zastosowania pasty do zębów. Oczywiście należy sięgać wyłącznie po specjalne pasty do zębów dla dzieci. Mają nie tylko specjalnie opracowany skład, ale także ciekawszy smak. Wraz z pojawieniem się pierwszego ząbka, w łazience powinna zagościć pasta do zębów z fluorem. Dlaczego? Bo szkliwo pierwszych ząbków jest niezwykle delikatne, a fluor znajdujący się w paście doskonale chroni je przed próchnicą.

Na rynku dostępne są obecnie pasty do zębów dla dzieci uzależnione od wieku dziecka. Takie pasty oferuje np. Colgate. I tak pasta dla dzieci od 2 do 6 lat ma delikatny miętowy smak lubiany przez maluszki. Pomaga chronić zęby przed próchnicą i zawiera rekomendowaną dawkę fluoru dla dzieci w tym wieku. Pasta przeznaczona dla dzieci powyżej 6 roku życia ma wspaniale owocowy smak i zawiera miętowe kryształki. Jest to także pasta do zębów z fluorem, która zawiera rekomendowaną dawkę fluoru dla dzieci w tym przedziale wiekowym.

Jak myć zęby dziecka

Pierwsze próby mycia ząbków nie należą do najłatwiejszych. Dziecko zazwyczaj je pastę, gryzie szczoteczkę i kompletnie nie wie, co robić. Spokojnie – to zupełnie normalne! Warto uzbroić się w cierpliwość i starać się krok po kroku nauczyć malucha właściwej higieny.

Należy pokazać dziecku, aby zewnętrzne powierzchnie ząbków myć ruchami kolistymi, a zęby od strony wewnętrznej – ruchami wymiatającymi. Należy nauczyć dziecko, że ząbki tylne myje się ruchami w przód i tył, a przednie – ruchami pionowymi góra i dół.

Wizyty u dentysty

źródło: pinterest
źródło: pinterest

Im wcześniej zaczniecie zaprzyjaźniać swoje dziecko z dentystą, tym lepiej. Pojawienie się pierwszego ząbka to dobry moment, aby wybrać się z maluszkiem do gabinetu stomatologicznego. Wybór dentysty nie powinien być przypadkowy. Pamiętajcie, że dla dziecka taka wizyta będzie dużym stresem, dlatego też postarajcie się wybrać lekarza, który umie pracować z maluszkami i ma do nich odpowiednie podejście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice