...
Poradniki

Jak pozbyć się plamek na zębach?

źródło: pinterest
źródło: pinterest

Nawet najzdrowsze zęby mogą stracić na swej urodzie, jeśli pojawią się na nich nieestetyczne plamki. Niestety – przebarwienia zębów to wciąż poważny problem, który dotyka wiele osób. Głównym winowajcą są produkty spożywcze o właściwościach barwiących (owoce, kawa, herbata, czerwone wino), co oczywiście nie oznacza, że źródłem problemu nie mogą być także inne czynniki: palenie papierosów, długotrwałe przyjmowanie suplementów żelaza. O ile plamki na zębach są powierzchowne i niezbyt zaawansowane, możemy poradzić sobie z nimi samodzielnie. 

Usuwamy przebarwienia

Plamki na zębach spowodowane częstym spożywaniem kawy lub czarnej herbaty najłatwiej usunąć za pomocą czyszczenia u dentysty. Współczesne metody wybielania zębów w gabinetach dentystycznych są bardzo skuteczne i co najważniejsze – zapewniają zadowalające efekty na długi czas.

Jeśli przebarwienia nie są bardzo zaawansowane, można je usunąć przy pomocy polerowania zębów. Zabieg ten ma na celu usunięcie wszelkich plamek i resztek kamienia. Skuteczne są również lampy i laser. W przypadku przebarwień starszych i utrwalonych, a także powstałych na skutek demineralizacji lub wad rozwojowych twardych tkanek zębów pomocna będzie mikroabrazja szkliwa. Niestety wybielanie w gabinecie dentystycznym, choć skuteczne,  jest przy okazji dość drogie i nie każdego na nie stać.

Tańszą, ale równie skuteczną metodą na pozbycie się przebarwień z zębów są preparaty wybielające dostępne w aptece. Do wyboru mamy: paski wybielające, żele (zazwyczaj do stosowania na noc) i pasty. Te ostatnie potrafią naprawdę zaskoczyć, trzeba tylko być bardzo konsekwentnym w ich używaniu. Najlepiej wybierać pasty wybielające, które pomagają odzyskać naturalną biel zębów poprzez dokładne ich oczyszczanie i polerowanie, a także zapobiegają powstawaniu nowych przebarwień.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Wbrew pozorom, zapobieganie nieładnym plamkom na zębach nie jest takie trudne, jak się wydaje. Wystarczy odrobina chęci i konsekwencji. Podstawą jest oczywiście odpowiednia higiena jamy ustnej, a więc szczotkowanie zębów po każdym posiłku lub przynajmniej dwa razy dziennie, stosowanie płynów do płukania jamy ustnej i nici dentystycznych. Usta należy płukać zawsze po zjedzeniu produktów barwiących, a także wypiciu kawy, czerwonego wina i ciemnej herbaty.

Wybierając pasty do zębów, warto sięgnąć po tą, która zawiera fluor. Co drugi dzień zęby można umyć pastą wybielającą. Płyny do płukania jamy ustnej, podobnie jak pasty, powinny zawierać fluor.

Jeżeli chcemy usunąć plamki na zębach w sposób profesjonalny – zajrzyjmy pod powyższy link.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice