...
ciałopielęgnacja ciałapielęgnacja twarzyPoradnikitwarz

Pielęgnacja bardzo suchej i atopowej skóry

pinterest
pinterest

Każdy, kto cierpi na atopowe zapalenie skóry lub zmaga się z nadmiernie przesuszoną skórą wie, jak bardzo jest to uciążliwe. AZS jest chorobą, której towarzyszy nasilony i bardzo uporczywy świąd, a zmiany skórne mają typowy obraz i lokalizację. Przyczyny choroby nie są do końca znane. Stan zapalny prowadzący do wysypki jest najprawdopodobniej rodzajem reakcji alergicznej. Głównym objawem AZS jest swędzenie. Drapanie swędzących miejsc prowadzi zazwyczaj do nieprzyjemnej wysypki na ciele, która może utrzymywać się stale lub na zmianę pojawiać się i znikać. Uwaga! Ciągłe drapanie się może spowodować twardnienie wysypki oraz zgrubienie skóry.

W AZS, podobnie z resztą jak w przypadku nadmiernie wysuszonej skóry podstawą jest odpowiednia pielęgnacja. To dzięki niej chory jest w stanie poradzić sobie z wysypką i świądem, który jest najtrudniejszy do zniesienia. Jak taka pielęgnacja powinna wyglądać?

Przede wszystkim w przypadku atopowego zapalenia skóry, jak i nadmiernego wysuszenia skóry należy zmniejszyć ilość kąpieli. Dermatolodzy biją na alarm, aby liczba kąpieli nie przekracza 2-3 w tygodniu. Ważne też, aby w trakcie kąpieli woda nie była zbyt gorąca. Sama kąpiel nie powinna trwać dłużej, niż 10 minut.

Emolium krem specjalny (źródło: www.apteka-melissa.pl)
Emolium krem (źródło: www.apteka-melissa.pl)

Po kąpieli skórę należy dokładnie osuszyć przy pomocy miękkiego ręcznika. Warto też natychmiast zaaplikować na nią odpowiedni balsam nawilżający lub specjalny krem do skóry z problemami. Osobiście polecam wam EMOLIUM krem – nowoczesny emolient przeznaczony do pielęgnacji bardzo suchej skóry oraz do pielęgnacji dermatologicznej w chorobach przebiegających z suchością skóry: atopowym zapaleniu skóry, łuszczycy, czy liszaju płaskim. EMOLIUM krem nie tylko wspomaga leczenie tych schorzeń, ale także działa profilaktycznie w fazach remisji. Skutecznie likwiduje przyczyny i skutki suchości skóry. Nawilża i natłuszcza naskórek, odbudowuje płaszcz hydrolipidowy, łagodzi uczucie świądu, a także zmiękcza i uelastycznia naskórek. Idealnie nadaje się do pielęgnacji zarówno twarzy, jak i całego ciała. Najlepsze efekty osiąga się nakładając krem minimum dwa razy dziennie.

W pielęgnacji bardzo suchej, jak i atopowej skóry ważne jest ograniczenie użycia mydła do minimum. Lepszym rozwiązaniem są specjalne (łagodne) płyny do mycia ciała.

W sezonie zimowym dobrze jest jak najlepiej zasłaniać skórę przed mrozem. Poza odpowiednią odzieżą, nie można zapominać też o rękawiczkach. Tak naprawdę bez ich nie powinno wychodzić się z domu.

Pamiętajcie, że w pielęgnacji wymagającej skóry, poza nawilżaniem zewnętrznym, bardzo ważne jest również nawilżanie skóry od wewnątrz. W tym celu powinno pić się dużo płynów, zwłaszcza wody niegazowanej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice