...
Poradniki

Prawidłowa higiena jamy ustnej dzieci

źródło: pinterest
źródło: pinterest

Zdrowe i zadbane zęby to najlepsza wizytówka każdego z nas. Prawidłowych nawyków dbania o jamę ustną należy uczyć już od najmłodszych lat. Pierwsze lata życia dziecka są niezwykle ważne nie tylko dla stanu jego zębów mlecznych, ale także dla przyszłych zębów stałych. W jaki sposób dbać o zęby u dzieci? O tym poniżej.

Higiena jamy ustnej dzieci od 2 do 6 lat

Jeśli dziecko było wcześniej przyzwyczajone do codziennej higieny jamy ustnej nie powinno być problemów z zachęcaniem go do szczotkowania zębów. Najlepiej gdy maluch będzie uczył się szczotkowania zęby od rodziców. Mycie zębów dobrze jest potraktować jako zabawę, w której uczestniczą i dzieci i rodzice. Należy jednak pamiętać, aby być konsekwentnym i aby utrwalać w dziecku prawidłowe nawyki higieniczne codziennego szczotkowania zębów rano i wieczorem.

W higienie jamy ustnej dzieci bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednio dobrana szczoteczka i pasta do zębów. Szczoteczka dla maluszków powinna mieć miękkie włóka i stosunkowo małą główkę. Dobrze też, aby miała szerszy uchwyt, który nie będzie się ślizgał w małej dziecięcej rączce. Maluchy będą chętniej myć ząbki, jeśli ich szczoteczka będzie kolorowa lub ozdobiona postaciami z ulubionych bajek. Szczoteczka do zębów dla dzieci nieco starszych powinna posiadać włókna o różne długości, ułatwiające czyszczenie trudno dostępnych miejsc.

Dla dzieci w wieku przedszkolnym polecane są dwie techniki szczotkowania zębów: najprostsza – metoda szorowania lub metoda ruchów okrężnych. Przed szczotkowaniem dziecko powinno wypłukać usta. Poleca się, aby najpierw dziecko myło zewnętrzną powierzchnię zębów, od tylnych do przednich, w pierwszej metodzie szorując poziomymi prostymi ruchami, a w drugiej wykonując ruchy okrężne tak, jak przy rysowaniu kółek.

Jaka ilość pasty będzie najbardziej odpowiednia? Dzieciom, które opanowały już mycie ząbków dobrze jest nakładać pastę o objętości małego ziarna grochu.

Jak często dzieci powinny myć zęby? Tak jak w przypadku dorosłych – minimum dwa razy dziennie, a najlepiej po każdy posiłku. Najważniejsze jest wieczorne mycie zębów, po którym maluchy nie powinny nic jeść i pić, poza wodą niegazowaną.

Jakie pasty do zębów dla dzieci wybrać? Oczywiście tylko i wyłącznie te, które są dedykowane dzieciom. Nie tylko dlatego, że ich smak jest bardziej tolerowany przez dzieci, ale głównie dlatego, że tego typu pasty zawierają odpowiednią dawkę fluoru dla maluchów. Specjalne pasty do zębów dla dzieci w swojej ofercie posiada Colgate.

Higiena jamy ustnej dzieci powyżej 6 roku życia

Dzieci w tym wieku świetnie już sobie radzą z samodzielnym szczotkowaniem zębów. 6 rok życia to doskonały moment, aby nauczyć dziecko dodatkowego szczotkowania języka i policzków, na których to osadza się najwięcej bakterii. Mimo, że na początku może u malucha wystąpić odruch wymiotny, to z czasem dyskomfort minie. Starszym dzieciom, a więc około 6-7 roku życia warto kupić szczoteczkę ze specjalną powierzchnią do szczotkowania policzków i języka.

6-7 rok życia to także idealny moment, aby zaprzyjaźnić dzieci z płynem do płukania jamy ustnej. Oczywiście taki płyn powinien być również dostosowany do wieku i potrzeb malucha. Najlepiej kupować płyny do płukania dedykowane dzieciom.

A co z nicią dentystyczną? Jeśli dziecko opanowało już do perfekcji sztukę mycia zębów i płukania jamy ustnej, z powodzeniem może zapoznać się z nicią dentystyczną. Używanie nici jest szczególnie ważne po wyrżnięciu się pierwszego trzonowca stałego (tzw. szóstki). Czyścimy nią przestrzeń pomiędzy szóstką a ostatnim zębem mlecznym.

Jaką pastę wybrać do dzieci powyżej 6 roku życia? Najlepsze są pasty do zębów dla dzieci dedykowane maluchom powyżej 6 roku życia. I tak np. Colgate oferuje pastę 6+, która została stworzona dla dzieci, które nadal mają zęby mleczne, ale też pierwsze ząbki stałe. Pasta ma wspaniały owocowy smak i zawiera miętowe kryształki. Pomaga chronić zęby przed próchnicą i zawiera rekomendowaną dawkę fluoru dla dzieci w tym wieku.

W ofercie Colgate znajdziemy nie tylko najbardziej odpowiednie pasty do zębów dla dzieci, ale także odpowiednie pasty do zębów wrażliwych. Taka pasta do wrażliwych zębów pomoże złagodzić nieprzyjemne objawy nadwrażliwości zębów, a jednocześnie skuteczni chroni zęby przed próchnicą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice