...
pielęgnacja twarzyPoradnikitwarz

Przebarwienia w ciąży. Jak ich uniknąć

pinterest
pinterest

Przebarwienia skórne to jedna z największych bolączek kobiet w ciąży. Zazwyczaj pojawiają się w okresie większego nasłonecznienia, czyli gdzieś na przełomie marca i kwietnia. Występują głównie na twarzy (w okolicach ust, na czole, skroniach) i szyi, choć oczywiście mogą dotknąć także inne partie ciała. Czym są przebarwienia i co najważniejsze, jak można ich uniknąć?

Nieestetyczne plamki na skórze to nic innego, jak nierówno nagromadzone duże ilości melaniny – barwnika produkowanego przez komórki skóry pod wpływem promieni ultrafioletowych. Ich przyczyną są zaburzenia hormonalne. Plamy mogą być jasno lub ciemnobrązowe. Najczęściej pojawiają się symetrycznie, po obu stronach twarzy, stąd często nazywane są „maską ciążową”.

Przebarwieniom skórnym lepiej jest zapobiegać, niż później z nimi walczyć, gdyż ta walka często bywa nierówna. Dokuczliwe plamy są zazwyczaj oporne na likwidowanie. Aby się z nimi uporać potrzebujemy bardzo dużo czasu i jeszcze więcej cierpliwości.

Jak zapobiegać przebarwieniom skórnym?

Przede wszystkim unikając słońca. Pozostawanie w domu w godzinach między 11 a 15, kiedy to promienie prażą najsilniej jest dość skuteczną metodą uniknięcia przebarwień. Warto również systematycznie sięgać po krem do twarzy na dzień z wysokim filtrem. Pamiętajcie, że minimalna wartość filtra to SPF 15, ale oczywiście lepsze są filtry SPF 30. Ale uwaga! Wybrany krem nie może zawierać substancji zapachowych, gdyż takowe mogą spowodować reakcje fotouczulające.

W sezonie letnim dobrze jest chronić skórę kompleksowo, a więc poza kremem z filtrem, warto stosować specjalny preparat przeciwsłoneczny z SPF 30 i dodatkowo podkład (również z filtrem). Kupując preparaty, najlepiej jest wybrać te, które mają dwa rodzaje filtrów: chemiczny i mineralny. Pierwszy bowiem pochłania niebezpieczną energię świetlną i przetwarza ją w nieszkodliwą dla skóry energię cieplną. Drugi z kolei odbija promienie ultrafioletowe, nie dopuszczając ich do skóry.

pinterest
pinterest

Zabezpieczając skórę przed promieniowaniem słonecznym należy pamiętać, że nawet najlepsze preparaty zabezpieczają skórę na około 2-3 godziny. Tak więc, jeśli planujecie przebywanie poza domem przez dłuższy czas, zabierzcie ze sobą krem i nakładajcie go na skórę systematycznie co 3 godziny.

Bardzo pomocny w ochronie przed promieniowaniem słonecznym jest także kapelusz. Nie tylko zabezpiecza on głowę przed przegrzaniem, ale także idealnie chroni skórę twarzy. W tym sezonie kapelusze znów wracają do łask i stają się bardzo modnym elementem stylizacyjnym. Śmiało więc sięgajcie po kapelusze i noście je przy okazji każdego wyjścia z domu. A jeśli już walczycie z przebarwieniami warto stosować specjalistyczne kremy – polecam krem na przebarwienia Even Brighter marki Eucerin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice