...
Poradniki

Skąd się bierze kamień nazębny i jak mu zapobiegać

kamień nazębny

Piękny, śnieżnobiały uśmiech to najlepsza wizytówka każdego z nas. Niestety… bardzo groźnym przeciwnikiem, jednocześnie największym zagrożeniem dla pięknego uśmiechu jest kamień nazębny. To przez niego nasze zęby tracą atrakcyjną biel i stają się pożółkłe. Jak powstaje kamień nazębny (sprawdź), a także jak go leczyć i jak jemu zapobiegać? O tym poniżej. Zapraszam 🙂

Kamień nazębny – powstawanie

Płytka nazębna pojawia się bardzo niedługo po umyciu zębów. Aby zamieniła się w kamień nazębny, potrzeba kilkudziesięciu godzin. Jak miękka płytka nazębna zamienia się w twardy, nie do usunięcia szczoteczką, kamień na zębach? To proste. Dzieje się tak za sprawą składu śliny. Zawarte w niej sole minerale reagują z płytką nazębną, mineralizując ją. W momencie, kiedy nagromadzona płytka nazębna nie zostanie usunięta z powierzchni zębów, ulegnie stwardnieniu i tym samym przeobrazi się w mało estetyczny kamień nazębny. Podatność na powstawanie kamienia nazębnego znacznie różni się u poszczególnych osób. U wielu osób złogi te powstają szybciej w starszym wieku. Kamień nazębny jest łatwo zauważalny ze względu na to, że jest żółty lub brązowy. Tak więc ciężko go przeoczyć, a jeszcze ciężej ukryć. Ciemniejsza obwódka przy krawędzi dziąseł świadczy o powstaniu kamienia naddziąsłowego. Ale groźniejszy jest kamień ukryty pod dziąsłami, bo może wywołać stan zapalny. Wtedy przy myciu zębów lub gryzieniu jedzenia pojawia się krew, odczuwamy niesmak i brzydki zapach własnego oddechu. Z czasem szyjki zębów (korzenie) odsłaniają się. Są wrażliwe na zmiany temperatury oraz słodkie i kwaśne pokarmy. W końcu rozwija się parodontoza, która nieleczona grozi utratą zębów.

Przyczyny tworzenia się kamienia nazębnego

Kamień nazębny odkłada się u każdego człowieka. Nawet dentyści nie znają tajemnych sposobów, by się przed nim uchronić raz na całe życie. Jednak czas, w jakim się on tworzy, jest cechą indywidualną. Zależy od skłonności genetycznych, składu i ilości wydzielanej śliny, wad zgryzu, źle wykonanych protez czy plomb. Znaczenie ma też to, co jemy. Narastaniu kamienia sprzyja jedzenie węglowodanów i nabiału. Pokarmy te zagęszczają ślinę i tym sposobem przyspieszają tylko narastanie kamienia na zębach.

kamień nazębny

Zapobieganie odkładaniu się kamienia nazębnego

Powiedzmy to sobie szczerze – tylko stomatolog jest w stanie usunąć kamień nazębny. Sami się go nie pozbędziemy, dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne odwiedzanie gabinetu dentystycznego. Warto mieć na uwadze, że mały kamień nazębny usuwa się szybko i bezboleśnie. Im bardziej jest zaawansowany, tym więcej przy nim zachodu. Co możemy zrobić sami dla siebie? Dużo! Właściwa i sumienna higiena jamy ustnej zapobiegnie gromadzeniu się płytki nazębnej i tym samym powstawaniu brzydkiego kamienia. Przede wszystkim należy pamiętać o myciu zębów minimum dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Warto zaprzyjaźnić się także z nicią dentystyczną, która zadba o wyczyszczenie z resztek pokarmowych wszelkich szczelin między zębami i miejsc trudno dostępnych, do których zwykła szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć. Ważną formą profilaktyki kamienia nazębnego jest także stosowanie preparatów farmakologicznych wspomagających działania lekarzy. Najczęściej są to różnego typu preparaty do płukania jamy ustnej lub do ssania (płatki, gumy). Warto także ograniczyć palenie papierosów (o ile w ogóle je palimy), a także spożycie czarnej herbaty i kawy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice