...
Poradniki

Sposoby na hemoroidy

Hemoroidy to prawdziwa plaga XXI wieku. Ma je co drugi Polak, choć większość cały czas wstydzi się o nich mówić. Skrępowani, rzadko kiedy udajemy się do lekarza z hemoroidami. A prawda jest taka, że im wcześniej zaczniemy leczenie guzków krwawniczych, tym większy sukces nas czeka.

Nie da się ukryć, że hemoroidy to problem dość bolesny. Jak mało co, potrafią odebrać radość z życia i znacznie obniżyć jego jakość. W jaki sposób objawiają się hemoroidy, jakie są ich przyczyny, a także w jaki sposób je leczyć – o tym w dzisiejszym poście.

Przyczyny hemoroidów

Hemoroidy mogą pojawić się zarówno u kobiety, jak i mężczyzny – bez względu na wiek. Przypadłości sprzyja siedzący i mało aktywny styl życia. Nie bez powodu więc mawia się, że hemoroidy to choroba ludzi wykonujących prace biurowe, a także komputerowców, kierowców i kolarzy.

Czynnikiem sprzyjającym powstaniu guzków jest również niezdrowa dieta obfitująca w duże ilości cukru i tłuszczu, pozbawiona błonnika pokarmowego. Dieta bez warzyw i produktów pełnoziarnistych skutkuje dyskomfortem w postaci hemoroidów. Także zbyt małe ilości wypijanych płynów (zwłaszcza wody niegazowanej) mogą prowadzić do hemoroidów.

Żylakom odbytu sprzyja także ciąża i związane z nią zmiany hormonalne. Poza tym, rosnący płód uciska niekiedy na układ żylny, utrudniając odpływ krwi, co upośledza czynność jelit. Czasem silne parcie podczas porodu prowadzi do powiększenia się guzków.

Objawy hemoroidów

Pierwszym sygnałem, który może świadczyć o istnieniu hemoroidów jest dokuczliwy świąd w okolicy odbytu. Bardzo często osoba z hemoroidami uskarża się na pieczenie okolic odbytu oraz na problemy z wypróżnianiem się. Kolejnym objawem sygnalizującym hemoroidy jest niewielkie krwawienie podczas wypróżniania się. Zazwyczaj ślady krwi można zaobserwować na papierze toaletowym. Niekiedy dochodzi do wypadania guzków – wówczas można je wyczuć w okolicach odbytu. Jeśli w okolicach odbytu odczuwa się intensywny ból to znak, że hemoroidy są i że towarzyszy im stan zapalny.

Leczenie hemoroidów

Diosminex (źródło: www.apteka-melissa.pl)
Diosminex (źródło: www.apteka-melissa.pl)

Leczenie hemoroidów uzależnione jest od stopnia ich zaawansowania. W momencie, kiedy hemoroidy są nieduże, ulgę przyniesie stosowanie maści, kremów lub czopków, które w większości dostępne są w aptekach bez recepty.

Bardzo często leczenie hemoroidów opiera się na leczeniu doustnym. Celem przyjmowania leków jest poprawienie stanu naczyń krwionośnych. W aptekach dostępne są tabletki (np. DIOSMINEX), które wspomagają leczenie guzków krwawniczych.

W przypadku żylaków w zaawansowanym stadium, niezbędne jest leczenie chirurgiczne.

Domowe sposoby na hemoroidy

Stosowanie maści i przyjmowanie leków można uzupełnić domowymi sposobami na hemoroidy. Ulgę w dyskomforcie przyniosą okłady. Na zminimalizowanie dolegliwości bólowych, poleca się okład z zawiniętymi w chusteczkę kostkami lodu. Na zahamowanie niewielkiego krwawienia i złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości, poleca się także okłady z wilgotnej torebki herbaty. Zawarta w liściach tanina ma silne działanie przeciwzapalne i ściągające.

Miejsca objęte guzkami można, a nawet trzeba systematycznie przemywać tak, aby nie doprowadzić do stanu zapalnego. Okolice odbytu warto przemywać wyciągiem z rumianku, nagietka lub aloesu. Tego typu zabiegi złagodzą podrażnienia błony śluzowej, a także zminimalizują dokuczliwy świąd i pieczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice