...
Poradniki

Sposoby na podrażnione oczy

źródło: pinterest
źródło: pinterest

Zmęczone i podrażnione oczy to prawdziwa zmora dzisiejszych czasów. Gdy z oczami dzieje się coś złego, te zaczynają boleć i szczypać. Stają się zaczerwienione i łzawią. Przyczyn można doszukiwać się z każdej strony. Czasami na podrażnione oczy zapracowujemy sobie przez długi czas (np. czytając przy złym oświetleniu lub spędzając wiele godzin przez telewizorem). Niekiedy jednak podrażnione oczy wynikają z czynników od nas niezależnych. Bez względu na przyczynę dyskomfortu, jedno jest pewne – podrażnionych oczu nie można lekceważyć. Konsekwencją zbagatelizowania dyskomfortu może być zespół suchego oka, tzw. ZSO. To z kolei grozi rozwinięciem poważniejszych powikłań, jak np. owrzodzenie rogówki.

Co dokładnie podrażnia nasze oczy?

Tak naprawdę nasze oczy podrażniać może wszystko. Najczęściej czynnikami wywołującymi dyskomfort jest wielogodzinne spędzanie czasu przed komputerem lub ekranem telewizora, długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych lub zadymionych pomieszczeniach, sztuczne światło, stres, zbyt mała ilość snu. Czasami podrażnienie oczu może wywołać noszenie soczewek kontaktowych, zwłaszcza jeśli te są źle dobrane. Na kondycję naszych oczu duży wpływ ma także dieta. Ta uboga w witaminy (szczególnie witaminę A) może wywołać podrażnienia oczu i spowodować obniżenie jakości widzenia. Również zanieczyszczenia środowiska i kurz podrażniają oczy i powodują zaburzenia filmu łzowego.

Przyczyną zaczerwienienia i pieczenia oczu mogą być również kąpiele w chlorowanej wodzie, a także używane kosmetyki – zarówno te do makijażu oczu, jak i chemiczne środki czystości (np. szampony). Nadmiernemu parowaniu łez, a co za tym idzie podrażnieniu oczu sprzyjają także: podmuch suszarki i centralne ogrzewanie.

Jak pomóc podrażnionym oczom?

Bepanthen - krople na podrażnione oczy
Bepanthen – krople na podrażnione oczy

Podrażnione oczy wymagają natychmiastowej interwencji. O ile problem nie jest bardzo zaawansowany, wówczas możemy pomóc sobie sami. W jaki sposób? Przede wszystkim dbając i systematyczne i intensywne nawilżanie oczu. Z preparatów dostępnych w aptekach, możemy wybrać zarówno sztuczne łzy, jak i nawilżające krople do oczu. Jeśli chodzi o te ostatnie, to numerem jeden są krople nawilżające BEPANTHEN. Nie posiadają one konserwantów, dzięki czemu minimalizują ryzyko wystąpienia alergii. W swoim składzie posiadają pochodną kwasu hialuronowego, która charakteryzuje się dużą lepkością – doskonale przylega i przez długi czas pozostaje na powierzchni oka, tym samym odbudowując stabilny film łzowy. Zawarta w kroplach BEPANTHEN prowitamina B5 działa łagodząco na podrażnione oczy. Posiada wysoką zdolność wiązania wody, dzięki czemu zmniejsza uczucie suchości oka, chroniąc i nawilżając jego powierzchnię oraz przynosząc ukojenie.

Jeśli podrażnione oczy są wynikiem wielogodzinnej pracy przed komputerem, wówczas poza stosowaniem kropli nawilżających, zaleca się także noszenie okularów ochronnych. Najlepsze są te wyposażone w powłokę antyrefleksyjną. Takie okulary zmniejszają ilość refleksów i odblasków świetlnych, dzięki czemu oczy mniej się męczą i rzadziej ulegają podrażnieniu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice