...
Poradniki

Tabletki antykoncepcyjne… Co powinnaś o nich wiedzieć?

źródło: pinterest
źródło: pinterest

W dzisiejszych czasach kobiety mają do wyboru rozmaite metody antykoncepcji ( kliknij ). W ten sposób mogą świadomie planować założenie rodziny i bycie mamami. Popularne kiedyś metody naturalne, dziś stają się reliktem. Mało która kobieta decyduje się na prowadzenie kalendarzyka czy metodę termiczną. Większość wybiera metody hormonalne, które bądź, co bądź są bardziej pewne i skuteczne.

Hormonalnych metod antykoncepcji jest wiele. Do wyboru mamy leki antykoncepcyjne, plastry, zastrzyki, implanty, itd. Trzeba przyznać, że każda z tych metod jest wygodna w stosowaniu. Niektóre wymagają od nas większego zaangażowania (np. tabletki antykoncepcyjne), inne – mniejszego (np. implanty).

Mimo, że wybór jest ogromny, to zdecydowana większość kobiet decyduje się na tradycyjną pigułkę. Cena tabletki antykoncepcyjnej jest stosunkowo niska, a i one same są nieskomplikowane w stosowaniu. Wystarczy tylko pamiętać o regularnym przyjmowaniu tabletki i tyle. Jakie są zalety pigułki antykoncepcyjnej, a jakie wady – o tym w dzisiejszym poście.

Tabletki antykoncepcyjne – zalety

Klasyczna pigułka to znana i popularna w Polsce metoda antykoncepcji hormonalnej. Właściwie stosowana, wykazuje wysoką skuteczność działania. Przyjmuje się, że leki antykoncepcyjne posiadają współczynnik skuteczności równy 99,7%.

Tabletki antykoncepcyjne, w przeciwieństwie do innych metod antykoncepcji, pozwalają na uregulowanie cyklu miesiączkowego i opóźnienie terminu wystąpienia krwawienia. Jest to bardzo wygodne w przypadku planowania wakacji czy wyjazdu służbowego. Wiedząc dokładnie, kiedy wystąpi krwawienie, możemy dokładnie zaplanować wyjazd i nie martwić się o to, że w trakcie wymarzonego urlopu będziemy musiały zmagać się z bólem brzucha spowodowanym miesiączką. Wiedząc, kiedy miesiączka ma wystąpić, możemy także odwlec w czasie jej pojawienie się. Wystarczy, że nie zrobimy przerwy między jednym, a drugim opakowaniem pigułek. Spytacie na pewno, czy taki zabieg jest bezpieczny? Oczywiście, że tak. Powie Wam to każdy lekarz ginekolog.

Zaletą tabletek antykoncepcyjnych jest również to, że przy ich pomocy można leczyć dokuczliwy trądzik oraz zbyt małą krzepliwość krwi. Regularne przyjmowanie tabletek może również zmniejszyć dolegliwości odczuwalne w czasie menstruacji oraz objawy napięcia przedmiesiączkowego. Stosowanie tabletek może także zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka jajników.

Tabletki antykoncepcyjne – wady

Mimo, że leki antykoncepcyjne wykazują dużą skuteczność, to jednak bywają kapryśne. Ich skuteczność w dużej mierze zależy od regularnego stosowania (codziennie przez 21 dni o stałej porze). Błędy w dawkowaniu, podobnie z resztą jak zaburzenia wchłaniania czy wystąpienie biegunki, mogą spowodować, że skuteczność pigułki znacznie zmaleje.

Źle dobrane leki antykoncepcyjne mogą odbić się na naszym zdrowiu. Mogą na przykład spowodować ryzyko wystąpienia zakrzepów we krwi i problemów z wątrobą. Z tego względu w trakcie ich przyjmowania konieczne są regularne badania kontrolne. Ważne jest także porozmawianie z lekarzem, jeśli coś Was niepokoi lub zauważycie u siebie dziwne objawy.

Tabletki antykoncepcyjne nie są dobrym rozwiązaniem dla zapominalskich kobiet. W momencie, kiedy zapominamy o przyjmowaniu pigułki, narażamy siebie na niechcianą ciążę. Jeżeli macie trudności z prawidłowym, codziennym przyjmowaniem tabletek, wybierzcie inną metodą antykoncepcyjną.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice