...
pielęgnacja twarzyPoradnikitwarz

Trądzik dorosłych. Sprawdź jak go leczyć!

 

kobieta z trądzikiem dorosłych
źródło: www.shutterstock.com

Zwykło się myśleć, że trądzik to problem ludzi młodych, w okresie dojrzewania i burzy hormonalnej. Tymczasem trądzik może dotyczyć również osób dojrzałych. Zmiany w postaci krostek, krost czy grudek to dziś powszechny problem ludzi po 30 roku życia. Taki trądzik u osób dojrzałych, określa się jako trądzik dorosłych lub trądzik hormonalny. Pokonanie zmian na skórze nie jest łatwe, ale też nie jest niemożliwe. Jak wygląda leczenie trądziku u osób dorosłych? Jaki lek na trądzik będzie najlepszy? O tym w poniższym artykule.

Jak objawia się trądzik dorosłych?

Zanim przejdziemy do tematu, jak wygląda leczenie trądziku u osób dojrzałych, warto napisać słów kilka, jak taki trądzik u dorosłych się objawia. Przede wszystkim różnica między trądzikiem dorosłych, a trądzikiem ludzi młodych wyraźnie widoczna jest w lokalizacji zmian skórnych. Wszelkie niedoskonałości lubią lokalizować się na brodzie, wzdłuż żuchwy i na szyi. Broda z czasem staje się przewlekle czerwona, bo ciągle coś się na niej dzieje. Poza tym, trądzik u dorosłych ma mniej zaskórników, a więc zmian bez stanu zapalnego. Więcej jest natomiast krostek. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że trądzik u dorosłych rozwija się stopniowo i może bardzo pogarszać samopoczucie zarówno pod względem psychicznym, jak i społecznym.

Przyczyny  trądziku u dorosłych

Trądzikowi dorosłych sprzyja stresujący styl życia, zła dieta, nieodpowiednia higiena skóry, przyjmowanie niektórych leków oraz stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że za trądzikiem u dorosłych dość często stoi także palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, zanieczyszczenia środowiska oraz częste przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych. Trądzik dorosłych może być także następstwem chorób, szczególnie zaburzeń związanych z hormonami. Mówi się, że trądzik występuje częściej u kobiet, które mają problemy z jajnikami i tarczycą. Zmiany na skórze mogą mieć również podłoże genetyczne. Mniej więcej 50% kobiet cierpiących na trądzik dorosłych ma matkę lub siostrę, u których występuje ten sam problem skórny.

Jak leczyć trądzik dorosłych?

opakowanie kremu - Skinoren - krem z kwasem azelainowym
źródło: http://www.skinoren.pl/pl/skinoren/

Leczenie trądziku u osób dorosłych nie różni się jakoś szczególnie od leczenia zmian u osób młodych, będących w okresie dojrzewania. Różnica w leczeniu może polegać jedynie na tym, że u dorosłych szybciej włącza się leczenie ogólne lekami przeciwtrądzikowymi, przy mniej drapieżnym leczeniu miejscowym tak, aby nie pogorszyć podrażnienia i tak już zaczerwienionej często brody i policzków. Sprzymierzeńcami w walce z trądzikiem dorosłych są kosmetyki zawierające kwas salicylowy, alfa-hydroksykwasy, kwas mlekowy, glikolowy, nadtlenek benzoilu, a także siarkę i cynk. Mają one właściwości przeciwłojotokowe, złuszczające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Bardzo skuteczny w leczeniu trądziku u dorosłych jest lek na trądzik z kwasem azelainowym, jak np. Skinoren. Krem na trądzik Skinoren działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, a więc nie tylko eliminuje zmiany trądzikowe (sprawdź), ale  także niszczy  bakterie odpowiedzialne za powstanie trądziku. Dodatkowo, kwas azelainowy zawarty w kremie Skinoren hamuje nadmierne rogowacenie naskórka, które przyczynia się do powstawania zaskórników oraz redukuje przebarwienia powstałe na skutek pojawiających się krost i krostek. Leczenie trądziku kwasem azelainowym zmniejsza także frakcję wolnych kwasów tłuszczowych na skórze, które mogą powodować jej błyszczenie.

Jak pielęgnować skórę trądzikową?

Leczenie trądziku to jedno. Pielęgnacja skóry to drugie. Na pewno leczenie zmian trądzikowych nie będzie  skuteczne bez odpowiedniej pielęgnacji. U jej podstaw powinno leżeć dokładne oczyszczanie skóry. Ale uwaga! Do oczyszczania skóry nie można wybierać byle jakich preparatów. Na pewno skóry trądzikowej nie można oczyszczać zwykłym mydłem, które wysusza skórę i ma tendencję do niszczenia bariery lipidowej. Skóry nie można również oczyszczać kosmetykami na bazie alkoholu, który także bardzo wysusza skórę i tym samym nasila zmiany trądzikowe. Skórę warto oczyszczać preparatami opartymi na kwasie salicylowym lub glikolowym, które zmiękczają komórki naskórka i ułatwiają usunięcie zaskórników.

Raz w tygodniu wskazany jest również delikatny peeling. Pomoże on usunąć martwe komórki naskórka trądzikowego oraz zanieczyszczenia, które nie zawsze da się usunąć podczas codziennego mycia. Nie można także zapominać o nawilżaniu skóry, a więc stosowaniu kremów nawilżających.

Aby zamaskować pojedyncze wypryski i zmiany na skórze, warto sięgnąć po korektor. Ale uwaga! Musi to być kosmetyk, który nie będzie zatykał porów, w zamian będzie działał antybakteryjnie i leczniczo. Obecnie w aptekach można nabyć tego typu korektory – specjalnie stworzone do skóry trądzikowej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice