...
Poradniki

Uwaga na kleszcze u psów!

źródło: controline.pl
źródło: controline.pl

Dziś będzie nieco nietypowo, bo o kleszczach u psów. Sezon letni to czas wzmożonej aktywności pasożytów, w tym głównie kleszczy. Te ostatnie potrafią być wyjątkowo upierdliwe i groźne dla zdrowia, a nawet i życia naszych czworonożnych przyjaciół. Warto więc przyjrzeć się im z bliska. Kleszcze są główną przyczyną boreliozy – choroby, która wywołuje apatię, problemy z poruszaniem się zwierzaków oraz dolegliwości związane z oddychaniem. Inną, groźną chorobą przenoszoną przez kleszcze jest babeszjoza. Choroba ta może doprowadzić do anemii oraz uszkodzenia wątroby i nerek. Rzadką, ale równie niebezpieczną chorobą przenoszoną przez kleszcze jest erlichioza. Objawy kliniczne choroby są nieswoiste. Najczęściej obserwuje się apatię i podwyższoną temperaturę ciała zwierzaka. Ponadto współtowarzyszy temu spadek masy ciała, biegunka, krwawienie z błon śluzowych czy powiększenie węzłów chłonnych i śledziony, czasem też śluzowo ropny wypływ z nosa. Na pocieszenie dla właścicieli psów pozostaje wiadomość, że szybko podjęte leczenie prowadzi do osiągnięcia pełnego zdrowia. Najważniejsze dziś pytanie, zadawane przez właścicieli psów brzmi: w jaki sposób zapobiegać kleszczom u psów, bo jak wiadomo, zawsze lepiej zapobiegać, aniżeli później leczyć skutki ich ataku.

Jak się ustrzec kleszczy?

Obecnie na rynku mamy dostęp do wielu preparatów zabezpieczających nasze psiaki przed kleszczami. Do wyboru są preparaty w postaci sprayów, kropli spot on, obroży oraz szczepionek. Większość z tych preparatów jest bardzo prosta w aplikacji. Nie wszystkie jednak zabezpieczają w ten sam sposób i nie wszystkie nadają się dla wszystkich psów. I tak np. preparaty typu spot-on w formie kropelek wylewanych na skórę karku po rozsunięciu sierści nadają się dla wszystkich zwierząt, a więc zarówno tych o krótkim, jak i długim futrze. Sięgając po nie, należy jednak pamiętać o regularnym stosowaniu – raz na 3 tygodnie. Obroże z kolei zaleca się do stosowania u zwierząt z krótką sierścią. Produkty te nie nadają się dla psów z sierścią długą.  Spray to preparat na kleszcze , który jest szczególnie polecany psom mniejszym, o niewielkie masie ciała.

Controline - skuteczny preparat na kleszcze
Controline – skuteczny preparat na kleszcze

Controline – numer jeden wśród preparatów na kleszcze

Wśród wielu dostępnych preparatów na kleszcze, jeden cieszy się szczególnie dobrymi opiniami i jest polecany przez lekarzy weterynarii. Mowa o Controline. Jest to nowoczesny preparat na kleszcze, który wyróżnia się neutralnym zapachem i nie podrażnia skóry pupila. Controline sprawia, że codzienne spacery z czworonożnym przyjacielem są czystą przyjemnością, a nie źródłem obaw czy stresu. Preparat na kleszcze Controline (kliknij) ma jeszcze jedną, ważną zaletę. Jest szalenie prosty w aplikacji. Stosuje się go w dwóch miejscach – wzdłuż grzbietu psa (zazwyczaj u podstawy głowy) oraz pomiędzy łopatkami. Stosując Controline nie trzeba martwić się zagrożeniami jakie niosą za sobą kleszcze i można zapomnieć o nieprzyjemnej oraz nie zawsze skutecznej domowej metodzie usuwania kleszczy ze skóry. Controline dostępny jest w różnych wersjach do wyboru, w zależności od wagi zwierzaka.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice