...
choroby i problemy zdrowotneZdrowie

Alergia pokarmowa dziecka – najczęstsze przyczyny

Alergia pokarmowa u dzieci  (kliknij) jest chorobą cywilizacyjną.  Pierwsze objawy wrażliwości na składniki odżywcze są zauważalne nawet kilka tygodni po urodzeniu malucha. Powszechnie znane rodzicom kolki i wzdęcia brzucha oraz obfite ulewanie to typowe symptomy alergii pokarmowej u niemowląt. Rozpoznanie choroby nie jest proste i polega głównie na prowadzeniu obserwacji. Przed mamą wiele wyrzeczeń żywieniowych, najczęściej konieczna dieta eliminacyjna oraz duża czujność i uwaga każdego dnia.

źródło: pixbay.pl
źródło: pixabay.pl

Jak rozpoznać alergię pokarmową u dziecka?

Pierwsze objawy alergii pokarmowej u niemowląt to najczęściej wysypki, wzdęcia i bóle brzucha. U niektórych maluszków występują ulewanie i trudna do usunięcia ciemieniucha. Niekiedy zauważalna staje się śluz w kale. Niektóre niemowlęta z alergią źle sypiają i słabo przybierają na wadze. Są niespokojne i rozdrażnione. Ich policzki są rumiane, a skóra za uszami i na zgięciach łokciowych dość szorstka i łuszcząca się. Wiele mam obserwuje u swoich dzieci problemy z oddychaniem objawiające się świszczącym oddechem, chrypką i sapaniem. Jak widać – wiele objawów sygnalizuje alergię pokarmową, tym trudniej jest sobie z nią radzić na co dzień.

Dieta matki

W pierwszej kolejności matka musi wyeliminować składnik alergizujący obecny w pożywieniu dziecka. Warto wziąć pod lupę swoją dietę, zweryfikować czy nie za dużo w niej produktów przetworzonych. Jeżeli okaże się, że dziecko ma nietolerancję laktozy, należy unikać nabiału i jaj. Białko znajdujące się w serach można zastąpić białkiem rybim i drobiowym. W diecie matki karmiącej nie ma miejsca na owoce tropikalne i warzywa powodujące wzdęcia (kapusta, groch, brokuły i cebula) oraz produkty działające alergizująco (czekolada, orzechy, itp.). Codzienne menu kobiety wymaga ogromnej uwagi w wybieraniu składników. Niekiedy niemowlę nie może być karmione mlekiem matki, wówczas konieczne staje się podanie mieszkanki zastępczej typu mleko NAN, która będzie zawierać hydrolizowane białko i przede wszystkim immunoskładniki wspierające naturalną odporność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice