Alergia pokarmowa u dzieci (kliknij) jest chorobą cywilizacyjną. Pierwsze objawy wrażliwości na składniki odżywcze są zauważalne nawet kilka tygodni po urodzeniu malucha. Powszechnie znane rodzicom kolki i wzdęcia brzucha oraz obfite ulewanie to typowe symptomy alergii pokarmowej u niemowląt. Rozpoznanie choroby nie jest proste i polega głównie na prowadzeniu obserwacji. Przed mamą wiele wyrzeczeń żywieniowych, najczęściej konieczna dieta eliminacyjna oraz duża czujność i uwaga każdego dnia.

Jak rozpoznać alergię pokarmową u dziecka?
Pierwsze objawy alergii pokarmowej u niemowląt to najczęściej wysypki, wzdęcia i bóle brzucha. U niektórych maluszków występują ulewanie i trudna do usunięcia ciemieniucha. Niekiedy zauważalna staje się śluz w kale. Niektóre niemowlęta z alergią źle sypiają i słabo przybierają na wadze. Są niespokojne i rozdrażnione. Ich policzki są rumiane, a skóra za uszami i na zgięciach łokciowych dość szorstka i łuszcząca się. Wiele mam obserwuje u swoich dzieci problemy z oddychaniem objawiające się świszczącym oddechem, chrypką i sapaniem. Jak widać – wiele objawów sygnalizuje alergię pokarmową, tym trudniej jest sobie z nią radzić na co dzień.
Dieta matki
W pierwszej kolejności matka musi wyeliminować składnik alergizujący obecny w pożywieniu dziecka. Warto wziąć pod lupę swoją dietę, zweryfikować czy nie za dużo w niej produktów przetworzonych. Jeżeli okaże się, że dziecko ma nietolerancję laktozy, należy unikać nabiału i jaj. Białko znajdujące się w serach można zastąpić białkiem rybim i drobiowym. W diecie matki karmiącej nie ma miejsca na owoce tropikalne i warzywa powodujące wzdęcia (kapusta, groch, brokuły i cebula) oraz produkty działające alergizująco (czekolada, orzechy, itp.). Codzienne menu kobiety wymaga ogromnej uwagi w wybieraniu składników. Niekiedy niemowlę nie może być karmione mlekiem matki, wówczas konieczne staje się podanie mieszkanki zastępczej typu mleko NAN, która będzie zawierać hydrolizowane białko i przede wszystkim immunoskładniki wspierające naturalną odporność.
Cześć, Nazywam się Weronika Buczkowska w 2013 roku skończyłam studia na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, na kierunku Lekarskim.
Interesuje się szeroko rozumianą ochroną zdrowia oraz kosmetologią, dlatego też postanowiłam założyć bloga, aby dzielić się zdobytą wiedzą. Sądzę, że prowadzenie bloga pomoże mi poszerzać swoją wiedzę z ulubionych dziedzin. Zapraszam internautów do przeglądania mojego bloga oraz do komentowania wpisów!