Atopowe zapalenie skóry to choroba, która objawia się już w okresie niemowlęcym. Nie można wskazać jednej przyczyny, która odpowiadałaby za występowanie tego schorzenia. Wśród wielu czynników wymienia się zaburzenia w układzie odpornościowym, nadmierną higienę i pielęgnację skóry, podłoże genetyczne oraz nieodpowiednią dietę. Leczenie atopowego zapalenia skóry jest długotrwałe i polega na łagodzeniu uporczywego świądu oraz zmniejszeniu suchości skóry za pomocą kremów i maści o działaniu nawilżającym.
Kremy i maści steroidowe
Pierwszym objawem atopowego zapalenia skóry jest uciążliwe swędzenie niepozwalające spokojnie spać i pracować. Skóra bardzo szybko staje się sucha, a na niektórych partiach ciała (zgięcia pod kolanem i przy łokciach) widać czerwone grudki, które z czasem zmieniają się w wykwity. Te czerwone plamy nierzadko wyglądają jak liszaj i mogą się rozprzestrzeniać na powierzchnię całego ciała. Skóra wygląda wówczas jak pergamin. Podstawą jej pielęgnacji jest smarowanie kremami i maściami o działaniu silnie nawilżającym i przeciwzapalnym.

Leczenie AZS ma charakter objawowy. Gdy pojawi się uporczywy świąd lub wystąpi okres zaostrzenia choroby, lekarz zazwyczaj przepisuje substancje kortykosteroidowe. Bardzo często dwukrotna aplikacja maści lub kremu z glikokorykosteroidem w ciągu doby jest wystarczająca. Niestety ulga odczuwana przez pacjenta jest tymczasowa, bo AZS ma charakter nawrotowy. W leczeniu korytosteroidami stosuje się również wspomagające maści o działaniu nawilżającym, np. Diprobase, która jest mieszanką wazeliny i parafiny, zatem świetnie natłuszcza wymagającą skórę alergiczną. Diprobase jest także dostępna w formie kremu, który zawiera również emulgatory oraz wodę (więcej).
Emolienty
Terapia atopowego zapalenia skóry polega na naprawianiu uszkodzonej bariery naskórka za pomocą maści i kremów również o formule emolientu. Ważne jest to, aby były to preparaty pozbawione parabenów, barwników, konserwantów i substancji zapachowych. Niezmiernie istotne jest zawartość kwasów omega (NNKT). Emolienty dostępne na rynku w formie żelów, balsamów, kremów i emulsji mają działanie natłuszczająco-nawilżające. Ich zadaniem jest uzupełnienia skóry w lipidy i inne cenne substancje. Emolienty bardzo często są stosowane naprzemiennie z kortykosteroidami.
Cześć, Nazywam się Weronika Buczkowska w 2013 roku skończyłam studia na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, na kierunku Lekarskim.
Interesuje się szeroko rozumianą ochroną zdrowia oraz kosmetologią, dlatego też postanowiłam założyć bloga, aby dzielić się zdobytą wiedzą. Sądzę, że prowadzenie bloga pomoże mi poszerzać swoją wiedzę z ulubionych dziedzin. Zapraszam internautów do przeglądania mojego bloga oraz do komentowania wpisów!