...
choroby i problemy zdrowotneZdrowie

Atopowe zapalenie skóry – objawy i leczenie

Atopowe zapalenie skóry jest schorzeniem, na które coraz częściej chorują dzieci. To choroba cywilizacyjna o charakterze przewlekłym i nawrotowym, pojawiająca się u noworodków lub między 6. a 7 rokiem życia. Znane są także przypadki, gdzie AZS po raz pierwszy ujawniło się w wieku dorosłym. Do tej pory nie wynaleziono lekarstwa, które skutecznie zwalczyło był atopowe zapalenie skóry. Na szczęście na rynku farmaceutycznym znajdziemy  preparaty, które łagodzą objawy tej choroby, takie jak świąd, swędzenie i suchość skóry.

na zdjęciu przedstawiona skóra z objawami azotopowym zapaleniem skóry
źródło: http://demsa.pl/

AZS – zmiany na skórze

Pierwszym objawem atopowego zapalenia skóry u dziecka jest nadmierna suchość skóry,  wskutek której pojawia się dokuczliwe swędzenie, niepozwalające na spokojny sen w nocy, zabawę i koncentrację uwagi w ciągu dnia. Występują także uporczywy świąd i zaczerwienienia,  a to sprawia, że skóra zarówno małego dziecka, jak i nastolatka jest bardziej narażona na zakażenia bakteryjne. Zmiany na skórze najczęściej lokalizują się na twarzy, łokciach, kolanach, szyi.  W ostrej fazie atopowego zapalenia skóry twarzy widać czerwone grudki, które mogą zmienić się w ropne krostki, a po nerwowym drapaniu zostają ślady, które dermatolodzy nazywają przeczosami. Dziecko z AZS wygląda naprawdę przerażająco, zwłaszcza gdy zmiany skórne pojawiają się na policzkach, czole i skórze głowy oraz u nasady płatków usznych. AZS, jak inne choroby skóry z kręgu atopii, może ustąpić samoistnie po 2-3. roku życia lub nawracać w postaci zmian skórnych o mniejszym nasileniu aż do osiągnięcia dorosłości.

AZS – leczenie preparatami

Leczenie atopowego zapalenia skóry polega na zmniejszaniu objawów, a zatem nawilżeniu skóry i nie dopuszczeniu do jej przesuszenia. Terapia atopowych chorób skóry  ma za zadanie naprawianie uszkodzonego naskórka. głównie przez stosowanie maści, kremów i balsamów natłuszczającym zawierających emolienty. Obecnie używa się kremów przeciwzapalnych, które łagodzą świąd i podrażnienia, zmniejszają swędzeniu i przynoszą szybką ulgę suchej skórze. Niezmiernie ważne jest używanie produktów, które nie zawierają sterydów i pochodzą od tego samego producenta. Warto zakupić: preparat do mycia, krem do ciała i krem do twarzy, jak również intensywny żel nawilżający marki DEMSA, ponieważ zawierają dodatkowe naturalne składniki wspomagające leczenie AZS twarzy (sprawdź), takie jak masło shea, ceramidy i kwasy tłuszczowe. W leczeniu chorób skóry ważne jest również noszenie odpowiednich ubrań – najlepiej bawełnianych i pozwalających skórze oddychać. W AZS twarzy ważne jest kontrolowanie odruchu drapania, niekiedy potrzebna może być psychoterapia, zwłaszcza u młodzieży w okresie dojrzewania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice