...
badania lekarskieZdrowie

Badania u ginekologa – kiedy należy je wykonać?

Wizyta u ginekologa dla niejednej kobiety jest źródłem ogromnego stresu, zwłaszcza dla młodych dziewczyn. Niektóre panie wciąż unikają ginekologa jak ognia. Tymczasem samo badanie trwa kilka minut i zwykle jest bezbolesne, a do wywiadu lekarskiego można się wcześniej przygotować. Nie jest tajemnicą, że systematyczna profilaktyka ginekologiczna jest podstawą zdrowia każdej kobiety. Badanie ginekologiczne nie jest takie straszne, jak się Wam wydaje. 

Jak wygląda badanie u ginekologa?

Zanim ginekolog rozpocznie badanie, przeprowadzi wywiad i zapyta o następujące kwestie: data pierwszej i ostatniej miesiączki, długość cyklu i charakter krwawień, obecność ewentualnych plamienia oraz wszelkich dolegliwości okolic intymnych, utrzymywanie kontaktów seksualnych. Pierwszym etapem badania jest dotykanie powłok brzucha, co pozwoli na rozpoznanie ewentualnych nieprawidłowości w budowie anatomicznej. Kolejnym częścią badania jest obejrzenie narządu rodnego. Gdy pacjenta jest dziewicą, powinna być zbadana przez odbyt, ponieważ przy badaniu dwuręcznym jest możliwość przerwania błony. W przypadku gdy kobieta nie jest dziewicą, lekarz ogląda wnętrze pochwy we wzierniku (rurce) i ewentualnie pobiera wymaz cytologiczny. Nierzadko lekarz może zalecić wykonanie badania USG.

Kiedy najlepiej udać się na badanie do ginekologa?

Kontrolne badanie ginekologiczne warto wykonywać nie rzadziej niż raz na rok. U kobiet miesiączkujących zaleca się badanie w pierwszej fazie cyklu menstruacyjnego. Jeżeli chodzi o cytologię, to należy ją wykonać nie rzadziej niż raz na dwa lata pod warunkiem, że ostatni wynik był prawidłowy. Rozmaz powinien być pobrany po zakończeniu krwawienia. Najlepszy okres na USG ginekologiczne to pierwsze dni po zakończeniu krwawienia miesiączkowego.

Gdzie szukać ginekologa?

Wybór ginekologa to kwestia indywidualna. Warto kierować się opiniami kobiet z najbliższej rodziny. Siostra, mama, ciocia lub nawet przyjaciółka mogą zasugerować lekarza z powołania. Jeżeli szukacie ginekologa na własną rękę, to warto rozpocząć od internetu i sprawdzić opinie krążące w sieci na temat specjalisty. Wielu ginekologów ma swoje strony internetowe, na których można zobaczyć zdjęcia przedstawiające gabinet oraz ofertę danego lekarza. Warto, aby była to osoba, której zaufasz i będziesz czuła się rozluźniona. Komunikatywny lekarz to dobry ginekolog. Poznań np. to miasto, w którym znajdziesz sporo przyjemnych i czystych gabinetów lekarskich, tutaj link http://katarzynawachowiak-ochmanska.ginweb.pl/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice