...
choroby i problemy zdrowotneZdrowie

Biegunka u dziecka – jak prawidłowo postępować?

Biegunka u dziecka  to bardzo częste schorzenie przed ukończenie 5. roku życia. Jej przyczyny mogą być naprawdę różne – od typowej alergii pokarmowej po zarażenia rotawirusowe i po prostu stres występujący wskutek pobytu w nowym otoczeniu, np. w żłobku.  Najczęstszym powikłaniem biegunki jest odwodnienie – szczególnie niebezpieczne u niemowląt. Aby temu  zapobiec, niezbędne jest  nawadnianie dziecka,  odpowiednia dieta zawierająca probiotyki oraz zdrowy sen. Jakie są przyczyny rozwolnienia? Co podawać dziecku na biegunkę?

 

Biegunka u dziecka  – przyczyny

Biegunka u dziecka (więcej) może mieć wiele przyczyny. Zazwyczaj występuje w wyniku zarażenia rotawirusami, które przemieszczają się drogą kropelkową i bardzo szybko dostają się do jelita cienkiego, powodując nieprzyjemne objawy, takie jak: wymioty, bóle brzucha i niekiedy kaszel. Biegunce wirusowej towarzyszą również wysoka gorączka i bóle mięśni.

Drugim najczęstszym powodem występowania biegunki u dzieci są zatrucia pokarmowe.  Z pożywieniem przedostają się do organizmu bakterie, które mogą być przyczyną pojawienia się następujących objawów: silnych bólów brzucha i wodnistych stolców. Biegunka zwykle towarzyszy alergii pokarmowej u niemowląt. Występuje także u maluszków, które przez długi czas przyjmowały antybiotyki oraz przebyły infekcje, takie jak: angina, zapalenie płuc, etc.

Biegunka u dziecka – co podawać do picia?

Biegunka to stan, kiedy zawartość wody w organizmie drastycznie spada poniżej normy. Naturalne jest zatem zapobieganie odwodnieniu, podając maluchowi co kilka minut 2-3 łyżki płynów. Przez pierwsze godziny wystąpienia biegunki wystarczy sama woda niegazowana mineralna. Później należy sięgać także po soki, herbatki, kleiki i zupy. Nie można zapomnieć o specjalnych płynach zawierających glukozę i elektrolity. Warto wiedzieć, że podaje się je dzieciom powyżej 6. miesiąca życia.

Biegunka u dziecka – co dawać do jedzenia?

Oczywiste jest to, że dieta przy biegunce powinna być lekkostrawna, zatem zawierać pokarmy, które działają łagodzącą na układ pokarmowy. W jadłospisie dziecka z biegunką mogą znaleźć się następujące dania:  puree z banana, ryż zapiekany z jabłkami, kisiel z czarnych jagód, kleik ryżowy, zupa krem jarzynowa, pieczona pierś z indyka lub bułeczka pszenna z masłem. Dietetycy zgodnie twierdza, że dzieciom w okresie trwania biegunki nie powinno się podawać produktów mlecznych, ponieważ chore jelita nie będą w stanie strawić dużej ilości białka. W zwalczaniu biegunki pomocne będą także probiotyki, przywracającą prawidłowe funkcjonowanie flory bakteryjnej. Biegunka u dziecka szybko minie, gdy podamy mu Dicoflor – preparat zawierający pożyteczne bakterie kwasu mlekowego, które są potrzebne do odbudowania flory jelit, zwłaszcza podczas antybiotykoterapii. Dicoflor podaje się w celu uzupełnienia diety w sole mineralne niezbędne do codziennego funkcjonowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice