...
choroby i problemy zdrowotneZdrowie

Co może oznaczać ból brzucha?

Ból brzucha jest najczęściej sygnałem z organizmu, że dzieje się z nim coś niedobrego. Może być tylko skutkiem zwykłej i dość powszechnej niestrawności lub objawem chorób układu pokarmowego, moczowego albo nawet płciowego. Bólowi brzucha najczęściej mogą towarzyszyć dodatkowe dolegliwości, takie jak nudności, biegunka, zaparcia i wzdęcia. Sprawdźmy, o czym może świadczyć ból brzucha.

źródło:pinterest
źródło:pinterest

Dolegliwości układu pokarmowego

Buscopan - tabletki działające na przyczynę bólu żołądka (źródło:httBuscopan - tabletki działające na przyczynę bólu żołądka (źródło:http://www.buscopan.pl)p://www.buscopan.pl)
Buscopan – tabletki działające na przyczynę bólu brzucha (źródło: www.buscopan.pl)

Jeżeli często odczuwasz bóle brzucha, którym towarzyszą wzdęcia oraz uczucie pełności w żołądku, to może oznaczać, że masz problemy z trawieniem. Głównym winowajcą są pokarmy, które mogą być przyczyną wystąpienia wzdęć, jak np. kapusta, groch, zboża, słodycze, alkohol i napoje gazowane. Przewlekłe zaparcia i wzdęcia potrafią utrudniać codzienne funkcjonowanie. Stają się przyczyną innych dolegliwości, m.in. zespołu jelita drażliwego, który nieleczony latami może być pierwszym krokiem ku zachorowania na nowotwór jelita grubego. Ból w podbrzuszu z prawej strony może sygnalizować także zapalenie wyrostka robaczkowego. Może być konsekwencją zapalenia jelit oraz żołądka.

Dolegliwości układu moczowego

W jamie brzusznej znajdują się także narządy odpowiedzialne za filtrowanie krwi. Gdy w dole brzucha odczuwasz uciążliwy skurcz, zwłaszcza podczas wizyt w toalecie, może to oznaczać problem z pęcherzem moczowym. Jeżeli objawom towarzyszy pieczenie i silne parcie na pęcherz, to znak, że masz stan zapalny. Takich symptomów nie można lekceważyć. Udaj się do lekarza, który wykona USG i przypisze odpowiednie leki. Silny ból brzucha może być sygnałem kolki nerkowej. W przypadku mężczyzn ból w podbrzuszu może sygnalizować również problemy z prostatą.

Dolegliwości układu płciowego

Wiele bólów brzucha u kobiet jest objawem problemów z układem rozrodczym. Mogą to być dolegliwości powstające podczas menstruacji, które są (ale nie muszą być) objawem endometriozy. Niektóre bóle w podbrzuszu u pań mogą być sygnałem stanów zapalnych w miednicy, problemów z jajnikami. Towarzyszą im najczęściej wzdęcia i niekiedy patologiczne krwawienie. Nie ulega wątpliwości, że bóle w podbrzuszu, które nie są związane z cyklem menstruacyjnym, należy skonsultować z ginekologiem.

Oczywiście, to nie wszystkie odpowiedzi na pytanie – co może oznaczać ból brzucha. Z pewnością, sami możemy zwalczyć niektóre przyczyny bólu brzucha za pomocą środków farmakologicznych. Wszystkim polecam tabelki na ból brzucha BUSCOPAN, bo są przede wszystkim precyzyjnie ukierunkowane na przyczynę bólu.  To skuteczne leki rozkurczowe, które warto mieć zawsze przy sobie, przecież ból brzucha najczęściej pojawia się w najbardziej niespodziewanym momencie. Więcej na ten temat przyczyn bólu brzucha poczytacie pod linkiem: http://www.nabolbrzucha.pl/bol-i-skurcze-brzucha/przyczyny.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice