...
choroby i problemy zdrowotneZdrowie

Co na alergiczny nieżyt nosa?

Katar – uciążliwy nieżyt nosa jest udręką wielu z nas. Jak to mówią: „nieleczony trwa tydzień, a leczony 7 dni”.  Powiedzenie powiedzeniem… Jedno jest pewne… Trzeba jemu zaradzić i skutecznie wyleczyć. Nieleczony katar może być przyczyną zapalenia zatok i wielu innych infekcji górnych dróg oddechowych. Jeżeli jest wywołany alergenami, to nierzadko staje się przyczyną stanu zapalnego nosa i zatok.

źródło:pinterest
źródło:pinterest

Przyczyny i objawy kataru siennego

Katar szczególnie dotyka alergików uczulonych na pyłki roślinne, pleśnie, roztocza, sierść zwierząt oraz pióra. Przyczyny schorzenia można również szukać w predyspozycjach genetycznych. Jeżeli w rodzinie był ktoś uczulony na pierze, to jest duża szansa, że dziecko również może zachorować na alergię. W okresie wiosenno-letnim alergicy mają katar, doskwiera im łzawienie i stale odczuwają podrażnienie błon śluzowych nosa. Typowym objawem kataru jest wodnista wydzielina, kichanie, świąd, zatkany nosa, zapalenie spojówek i nierzadko światłowstręt. Objawy te pojawią się najczęściej w okresie pylenia oraz podczas kontaktu z alergenem, np. z sierścią psa.

Leczenie kataru alergicznego

Niełatwe jest całkowite wyeliminowanie alergenów ze swojego życia. Aby leczenie było naprawdę skuteczne, konieczne będzie zdefiniowanie wszystkich alergenów, które odpowiadają za wystąpienie kataru. Warto poddać się badaniom alergicznym, dostępnym w szpitalach oraz przychodniach alergologicznych. W leczeniu alergicznego nieżytu nosa ważne jest regularne przyjmowanie leków. Najczęściej lekarze przypisują leki antyhistaminowe, takie jak loratadyna, które podawane są doustnie lub donosowo. Leki na katar alergiczny, takie jak np. Claritine tabletki łagodzą objawy, takie jak świąd, kichanie czy wodnista wydzielina z nosa. Mają za zadanie blokowanie mechanizmów alergii. Są jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia kataru alergicznego.

W leczeniu nieżytu nosa konieczne może okazać się również poddanie się odczulaniu. Polega ono na podawaniu do organizmu coraz to większych dawek alergenów. Przynosi zadowalające efekty po kilkunastu próbach podnoszenia wrażliwości na te substancje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice