Świąd jest uciążliwą dolegliwością, która dotyczy najczęściej osoby o skórze suchej i wrażliwej. Swędząca skóra bywa często denerwująca, jego konsekwencją się nieustanne drapanie, w wyniku którego powstają nierzadko infekcje i podrażnienia. Nie zdajemy sobie sprawy, że niektóre kosmetyki oraz środki piorące mogą być przyczyną powstania alergii.Warto wiedzieć, że swędzenie ciała może występować również po ekspozycji na promienie słoneczne lub w wyniku zażywania niektórych leków. Lista czynników drażniących jest naprawdę długa. Ważne jest profilaktyka. Jak zatem zapobiegać przesuszeniu skóry i wystąpieniu uporczywego swędzenia?


Stosuj kosmetyki do pielęgnacji cery wrażliwej
Codzienna pielęgnacja skóry jest szalenie istotna, aby zachować zdrowy wygląd na długie lata. Nie jest tajemnicą, że w dbaniu o skórę kluczowe jest nawilżanie, zwłaszcza gdy mowa o typie skóry wrażliwej. Warto zatem stosować kosmetyki, które zawierają substancje nawilżające, łagodzą podrażnienia i zaczerwienienia. Powinny one mieć w składzie m.in.: ceramidy, kwasy tłuszczowe, masło shea, glicerynę, olej z awokado, kwas hialuronowy oraz witaminy A i E.
Niezmiernie ważne jest to, aby były to produkty, które wspomagają proces naturalnej regeneracji naskórka raz uzupełniają go w lipidy. Aby złagodzić swędzącą skórę, najlepiej wybrać cały zestaw kosmetyków od tego samego producenta, np. krem do twarzy, krem do ciała, balsam do ciała od DEMSA (sprawdź). Balsamy i kremy należy nakładać na lekko wilgotną skórę, dzięki temu większa ilość wody zostanie zatrzymana w naskórku.

Wypróbuj domowe sposoby
Jeśli skóra swędzi, to nie należy kąpać się w gorącej wodzie. Wskazane są chłodniejsze kąpiele. W końcu gorąca woda zwiększa odczucie swędzenia. Do kąpieli warto dodać olejek eteryczny o działaniu przeciwzapalnym, np. z nagietka lub z rumianku. Polecam posmarować najbardziej przesuszone miejsca na skórze oliwą z oliwek lub olejkiem kokosowym. Dzięki temu naskórek zmięknie i stanie się nawilżony. Warto również posmarować okolice podrażnione wacikiem nasączonym w mleku z miodem, które przecież ma właściwości łagodzące. Można także wlać ten miodowo-mleczny „eliksir” do wody w wannie podczas kąpieli. Nie tylko poczujecie się jak Kleopatra, ale również doskonale nawilżycie suchą skórę.
Nawilżaj powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywasz
W okresie jesienno-zimowym skóra sucha i wrażliwa swędzi ze względu na przegrzane powietrze w pomieszczeniach, w których przebywamy. Warto wiedzieć, że temperatura w domu nie powinna przekraczać 22 stopni Celsjusza. W sypialni natomiast wystarczy temperatura 18 stopni Celsjusza. Gdy przebywamy w pokoju, w którym panuje suche powietrze, skóra staje się kapryśna, podrażniona i swędząca. Warto zapewnić odpowiedni mikroklimat w domu czy w mieszkaniu, wietrząc pomieszczenia – nawet co godzinę.
Cześć, Nazywam się Weronika Buczkowska w 2013 roku skończyłam studia na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, na kierunku Lekarskim.
Interesuje się szeroko rozumianą ochroną zdrowia oraz kosmetologią, dlatego też postanowiłam założyć bloga, aby dzielić się zdobytą wiedzą. Sądzę, że prowadzenie bloga pomoże mi poszerzać swoją wiedzę z ulubionych dziedzin. Zapraszam internautów do przeglądania mojego bloga oraz do komentowania wpisów!