...
choroby i problemy zdrowotnePoradnikiprodukty farmaceutyczneZdrowie

Co na zaparcia u dzieci?

Zaparcia potrafią skutecznie pogorszyć samopoczucie. Niekiedy są tak uciążliwe, że bez odpowiednich środków rozkurczowych nie dalibyśmy rady funkcjonować każdego dnia. Problemy z wypróżnianiem dotykają także dzieci (szczególnie przedszkolaków i dzieci w w wieku wczesnoszkolnym). Ból brzuszka psuje nastrój zarówno maluchowi, jak i jego rodzicom. Warto wiedzieć jak pokonać ból brzucha i zmniejszyć dyskomfort spowodowany zaparciami.

źródło:pinterest
źródło:pinterest

Kiedy mówimy o zaparciach u dzieci?
Gdy maluch czuje ból podczas wydalania stolca. Niekiedy kał może zawierać drobne nitki krwi i najczęściej ma kształt wałeczków (w takiej sytuacji niezbędna będzie wizyta u pediatry). Ogólnie o zaparciach mówimy wtedy, gdy nasze dziecko wypróżnia się rzadziej niż dwa razy na tydzień.

W wielu przypadkach podłoże emocjonalne dziecka jest przyczyną zaparć nawykowych. Pójście do przedszkola, zmiana miejsca zamieszkania lub rozstanie z rodzicem – to tylko niektóre sytuacje stresujące w życiu malucha, które sprzyjają zaparciom.

Warto zastanowić się nad składnikami diety naszego dziecka. Zbyt dużo produktów przetworzonych, nadmiar słodyczy i mało płynów – to wszystko sprzyja zaleganiu masy kałowej w jelicie grubym.

Powinno się także zwrócić uwagę na aktywność fizyczną dziecka. Gdy spędza zbyt mało czasu na świeżym powietrzu w ruchu, może mieć problemy z regularnym wypróżnianiem.

Ziołowe metody na zaparcia
Warto wypróbować sprawdzone i domowe metody na zaparcia u dzieci. Najlepsze są suszone śliwki –  należy podawać je dziecku każdego dnia. Ewentualnie można przygotować napój na bazie suszonych śliwek i serwować maluchowi zaraz po przebudzeniu.

Stara jak świat metoda to napar z rumianku – należy podawać go dziecku co dwie godziny. Jeżeli lekarz zgodzi się, można wypróbować przed snem herbatę z senesu o działaniu przeczyszczającym. Ponadto równie skuteczne są napary z kminku, melisy, mięty i lukrecji. Nie można ich podawać dziecku zbyt często, ponieważ ich organizm może szybko się przyzwyczaić, w rezultacie spowolni to pracę jelit. Zioła na zaparcia u dziecka należy koniecznie skonsultować z lekarzem rodzinnym lub pediatrą.

NO-SPA na zaparcia u dzieci (źródło:strona producenta)
NO-SPA na zaparcia u dzieci (źródło:strona producenta)

Gdy zaparcia wywołują ból brzucha
Niekiedy zaparciom u dzieci towarzyszy ból brzucha. Maluch staje się rozdrażniony, płacze, nie ma ochoty na zabawę i naukę. Z czasem wizyta w toalecie kojarzy się jemu tylko z bólem, staje się stresującym przeżyciem. W wielu sytuacjach konieczne okazuje się podanie  leków rozkurczowych. Działają one natychmiastowo na mięśnie gładkie i przynoszą ulgę.

Najlepsza na zaparcia u dzieci jest NO-SPA, ponieważ natychmiastowo lokalizuje źródło bólu i zmniejsza dyskomfort spowodowany problem z wyróżnianiem. Lek przypisywany jest dla dzieci, które ukończyły szósty rok życia. Więcej o jego działaniu, dawkowaniu i na temat przyczyn zaparć można poczytać na dedykowanej stronie NO-SPA – zaparcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice