...
choroby i problemy zdrowotneZdrowie

Domowe sposoby na odleżyny

Odleżyny pojawiają się u osób sparaliżowanych, niepełnosprawnych i przywiązanych do łóżka. Są spowodowane naciskiem na różne części ciała, które pozostają w jednej pozycji przez długi czas. Zmiany o charakterze odleżyn powstają w okolicach kości krzyżowej, ogonowej, pośladkowej, pięt, bioder, a nawet łokci, kolan i kostek. „Łagodne odleżyny” można leczyć, stosując domowe sposoby. Jednak w wielu przypadkach rany są w tak zaawansowanym stadium, że konieczne jest leczenie farmakologiczne. Co zatem stosować na odleżyny?

Olej z rokitnika

Zawiera wiele cennych witamin i minerałów oraz substancji odżywczych, które działają regeneracyjnie, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Działa korzystnie na skórę, szczególnie w przypadku oparzeń i owrzodzeń. Wystarczy kilkoma kroplami oleju posmarować skórę zmienioną chorobowo, aby zapobiec powiększaniu się owrzodzeń. Badania dowodzą, że olej z rokietnika ma właściwości odbudowując i odmładzające, dzięki dużej zawartości kwasów tłuszczowych i fitosteroli.

Oliwa z oliwek

Obecne w oliwie z oliwek kwasy tłuszczowe przyspieszają regenerację naskórka, dlatego warto każdego dnia smarować nią skórę. Tworzy ona warstwę, która koi i zmiękcza podrażniony naskórek. Ważne jest to, aby codziennie smarowanie odleżyn wykonywać na oczyszczoną skórę.

Mąką ziemniaczana

To stara metoda, którą znały jeszcze nasze prababcie. Mąką ziemniaczana skutecznie leczy odparzenia i łagodne odleżyny. Papkę z mąki i wody należy nakładać na skórę. Uwaga! Odleżyny powstają bardzo szybko, zatem nie zawsze okłady z mąki będą przynosiły zadowalające rezultaty. Potrzebna będzie pomoc lekarza, który zwykle przypisuje maści i Krempna odleżyny.

Ubrania 

Nie bez znaczenia jest ubranie – powinno być uszyte z naturalnych tkanin, np. z bawełny – najlepiej bez guzików i sznurków, które mogą dodatkowo uciskać na skórę. Ważne jest to, aby chory nie pocił się w łóżku, a jego skóra była odrobinę wietrzona. Dopływ tlenu do ran jest szczególnie ważny w procesie regeneracji skóry.

Masaż i oklepywanie ran

W leczeniu odleżyn bardzo ważne jest oklepywanie ran w celu poprawienia ukrwienia skóry. Należy stosować delikatne masaże, które poprawią kondycję naskórka. Po zakończeniu kuracji skóra w tych okolicach powinna być lekko różowa, co świadczy o lepszym przepływie krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice