Biegunka pojawia się niespodziewanie i zwykle jest skutkiem zakażenia bateryjnego lub wirusowego przewodu pokarmowego. Rozwolnienie może być także spowodowane przez inne choroby, takie jak przewlekłe zapalenie jelit, zapalenie trzustki czy alergia lub być objawem przeżywania silnego stresu. Biegunka występuje niekiedy wskutek wahań hormonalnych zachodzących w organizmie lub w wyniku zatrucia niektórymi lekami. Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna biegunki, warto wypróbować domowe sposoby. Co na rozwolnienie (przeczytaj) – poznajcie kilka sprawdzonych metod.

Czarne jagody

Sięgały po nie już nasze prababcie. Dzięki dużej zawartości garbników, spowalniają ruchy robaczkowe jelit i skutecznie hamują rozwolnienie. Czarne jagody zaleca się podawać przy zatruciach pokarmowych, bo łagodzą bóle brzucha i nudności. Mają właściwości bakteriobójcze – niszą paciorkowce i gronkowce, będące przyczyną biegunki. W jakiej postaci działają najskuteczniej? Suszone jagody przyspieszają ustępowanie zmian zapalnych w jelitach. Można również przygotować napar z ich liści, który ma właściwości przeciwbiegunkowe. Najskuteczniejszy jednak będzie napar z suszonych czarnych jagód lub domowa nalewka, która powinna znaleźć szczególne miejsce w domowej spiżarni.

Kakao
Jednym z najczęściej stosowanych sposobów na biegunkę u dzieci jest podanie im gorzkiej czekolady. Należy zwrócić uwagę, aby był to produkt dobrej jakości, a więc zawierał powyżej 70% kakao. Niekiedy kilka kostek gorzkiej czekolady powinno przynieść ulgę w biegunce.
Zmielona kawa
Innym starym sposobem na rozwolnienie, jest zjedzenie łyżki zmielonej suchej kawy. Zawiera ona substancje, które wpływają na zmianę konsystencji stolca.
„Suche” produkty

Aby pozbyć się rozwolnienia, należy zadbać o dietę składającą się z suchych produktów. Warto w czasie biegunki jeść produkty, takie jak ryż, suchary, krakersy, pieczywo pszenne i graham.
Nabiał
Odtłuszczone artykuły spożywcze w postaci serów, mleka i twarogu zatrzymują lub zmniejszają rozwolnienie.

Zioła
W domowej apteczce nie może zabraknąć ziół na biegunkę, ponieważ regulują pracę jelit i działają relaksacyjnie. Gdy dopadnie rozwolnienie, warto przygotować sobie napar z rumianku lub korzenia lukrecji albo koniczyny polnej. Pomocna może być także zwykła czarna herbata.
Woda
W czasie trwania biegunki możne pojawić się odwodnienie organizmu, dlatego tak ważne jest regularne przyjmowanie płynów. Najlepiej niech to będzie zwykła woda mineralna niegazowana lub przygotowana.

Gdy domowe sposoby na rozwolnienie nie przynoszą rezultatów, warto spróbować jeden z najpopularniejszych leków stosowanych w leczeniu objawów biegunki – STOPERAN. Lek ten można stosować u dzieci od 6. roku życia.
Cześć, Nazywam się Weronika Buczkowska w 2013 roku skończyłam studia na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, na kierunku Lekarskim.
Interesuje się szeroko rozumianą ochroną zdrowia oraz kosmetologią, dlatego też postanowiłam założyć bloga, aby dzielić się zdobytą wiedzą. Sądzę, że prowadzenie bloga pomoże mi poszerzać swoją wiedzę z ulubionych dziedzin. Zapraszam internautów do przeglądania mojego bloga oraz do komentowania wpisów!