Jedną z najczęściej występujących infekcji skórnych jest grzybica stóp. To wstydliwy problem dotyczący aż 1/3 naszego społeczeństwa, wiele osób dość często bagatelizuje objawy i zbyt późno zgłasza się do lekarza. Grzybicę stóp łatwo zauważyć gołym okiem, szczególnie na paznokciach i między palcami. Objawy są dość dokuczliwe, bo pojawia się świąd i niekiedy nieprzyjemny zapach. Niezmiernie ważna jest szybka reakcja i walka z grzybicą. Na rynku jest wiele preparatów dostępnych bez recepty różnej postaci – od aerolozli po maści i płyny. Można także wypróbować domowe sposoby na grzybicę, by jak najszybciej zatrzymać proces chorobowy.

Leki z apteki
Kremy na grzybicę dostępne są bez recepty. Preparaty te należy nakładać na suchą skórę minimum raz dziennie. Warto czynność wykonywać wieczorem, przed pójściem spać. Leki na grzybicę zawierają substancje czynne, które atakują drożdżaki. Do nich należą następujące składniki: klotrymazol, flutrimazol, ketokonazol, azotan mikonazolu, bifonazol i wiele wiele innych. Bogata gama produktów przeciwgrzybicznych przyprawia o zawrót głowy. Osobiście mogę polecić nowy krem z bifonazolem Canespor®, który jest bardzo skuteczny w leczeniu grzybicy dłoni i stóp. Canespor® stosowany w dawce 10 mg/g dziennie jest dobrym specyfikiem w przystępnej cenie. Największą jego zaletą jest to, że wystarczy nakładać ten krem raz dziennie w okolicy międzypalcowej, by w kilka tygodni pozbyć się grzybicy.
Aerozole na grzybicę to kolejna możliwość leczenia grzybicy. Są bardzo wygodne w użyciu i szybko niwelują nieprzyjemny zapach ze stóp. Należy je stosować 3 razy dziennie, aby objawy ustąpiły po 4 tygodniach. Kolejna propozycja to żele na grzybicę, które również dostępne są w aptece bez recepty. Kurację żelową należy powtarzać kilkakrotnie. Na rynku farmaceutycznych znajdziecie także sole do stóp, zasypki i płyny. Warto używać je profilaktycznie, szczególnie gdy pracujecie w miejscach, w których jest duże stężenie grzybów, np. baseny i miejsce o wilgotnym środowisku.
Leki ze spiżarni
Gdy nie było leków, nasze praprababcie musiały sobie radzić, korzystając z dobrodziejstw natury. Niektóre ich sposoby są równie skuteczne do dziś. Dla zwolenników domowych metod mam kilka propozycji. Jedną z nich jest stosowanie czosnku, który przecież ma wysokie działanie antybakteryjne. Zawiera fitoncydy, które zwalczają grzyby chorobotwórcze. Wystarczy przygotować niewielką papkę rozdrobnionego czosnku i wcierać w miejsca objęte chorobą. Godna polecenia domowa metoda to roztwór octu z wodą w proporcjach 1:1. Ocet bowiem ma kwaśny odczyn, zatem działa bakteriobójczo na skórę. Stopy należy moczyć codziennie przez 20 minut w ciepłym roztworze składającym się z wody i octu. Kurację należy powtarzać, aż zmiany ustąpią. Polecam także stosowanie soku z aloesu na przestrzenie międzypalcowe; ma działanie przeciwgrzybiczne i przeciwpotliwie. Ta kuracja może być metodą wspomagającą leczenie preparatami z apteki. Metody naturalne mogą być skuteczne w grzybicy o łagodnym przebiegu. Gdy objawy nie ustępują, a zmiany grzybicze są coraz większe, należy udać się do lekarza dermatologa.
Cześć, Nazywam się Weronika Buczkowska w 2013 roku skończyłam studia na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, na kierunku Lekarskim.
Interesuje się szeroko rozumianą ochroną zdrowia oraz kosmetologią, dlatego też postanowiłam założyć bloga, aby dzielić się zdobytą wiedzą. Sądzę, że prowadzenie bloga pomoże mi poszerzać swoją wiedzę z ulubionych dziedzin. Zapraszam internautów do przeglądania mojego bloga oraz do komentowania wpisów!