...
Higiena i pielęgnacjaprodukty farmaceutyczneprodukty higieniczneZdrowie

Higiena uszu dziecka

Pielęgnacja uszu dzieci nie jest bardzo trudna, ale wymaga pewnej delikatności. Woskowina gromadząca się w narządu słuchu kojarzona jest z problemem zdrowotnym i estetycznym. Jej obecność w uchu jest jednak konieczna, ponieważ stanowi ochronę przed drobnymi ciałami obcymi, hamuje wzrost bakterii oraz natłuszcza wrażliwą skórę przewodu słuchowego. Nadmierna ilość woskowiny może powodować blokadę przepływów dźwięków z zewnątrz do błony bębenkowej oraz powstanie uczucia zatkania ucha. Długotrwałe zaleganie woskowiny może być przyczyną stanów zapalnych o różnym nasileniu, dlatego codzienne czynności związane z higieną uszu dziecka są nieuniknione.

źródło:Pinterest
źródło:Pinterest

Sposoby oczyszczania uszu

Pielęgnacja uszu dziecka wymaga systematyczności podczas codziennej kąpieli. Za pomocą delikatnej myjki możemy umyć zewnętrzną część ucha. Jeśli woda przedostanie się do narządu, nie stanie się nic złego, bo oddziela je od zewnątrz błona bębenkowa. W celu dokładnej higieny ucha, możemy wykorzystać preparaty przeznaczone do usuwania woskowiny w postaci spray’u oraz kropli. Są bezpieczne dla zdrowia, wygodne w użyciu oraz wykazują właściwości zmiękczające korek woskowinowy. Większość produktów dostępnych na rynku stosujemy dopiero od szóstego miesiąca życia.

Starsze dziecko możemy nauczyć by codziennie myło uszy przy użyciu wody i delikatnego mydła. Nie pokazujmy maluchom patyczków kosmetycznych, które mogą spowodować więcej szkody niż pożytku. Pałeczki do czyszczenia uszów są równie niebezpieczne dla niemowląt, ponieważ powodują podrażnienia mechaniczne skóry. Paradoksalnie podrażnione patyczkiem higienicznym ucho zwiększa produkcję woskowiny. Wiele rodziców błędnie stosuje tego rodzaju akcesoria do czyszczenia uszu zaraz po kąpieli i wizycie na basenie, chociaż wystarczy wytrzeć ucho zewnętrzne zwykłym ręcznikiem lub zaaplikować dziecku do ucha kilka kropel preparatu tuż przed wieczorną kąpielą.

Czyszczenie uszu u laryngologa

Higiena uszu małego dziecka polega na regularnym usuwaniu woskowiny z kanału słuchowego. Szczególnie zabieg jest istotny u niemowląt, które nie potrafią artykułować swoich odczuć związanych z dyskomfortem w uszach. Nieodpowiednia pielęgnacja uszu może być przyczyną procesów zapalnych, w efekcie niemowlak staje się rozdrażniony, często płacze i ma problemy z zasypianiem. U niektórych maluchów konieczne będzie przepłukanie uszu specjalnymi kosmetykami dostępnymi na rynku farmaceutycznym (zobacz spray do uszu). Jeżeli mamy do czynienia z całkowitą blokadą uszu przez masę woskowo winy, udajmy się do lekarza, który sam zdecyduje jak usunąć nadmiar substancji z przewodu słuchowego dziecka. W wielu przypadkach laryngolog przeprowadza czyszczenie za pomocą specjalnych pętelek oraz stosuje różne preparaty wypłukujące woskowinę, np. spray do uszu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice