...
choroby i problemy zdrowotnePoradnikiprodukty farmaceutyczneZdrowiezdrowie kobiety

Jak dbać o wrażliwe zęby?

Nadwrażliwość zębów pojawia się najczęściej w wyniku zjedzenia zbyt gorących lub zimnych pokarmów, spożywania kwaśnych płynów oraz kontaktu zębiny ze szczoteczką do zębów. Na skutek odsłonięcia zębiny dochodzi do cofnięcia się dziąseł – co może być przyczyną bólu oraz poważnych chorób. Jak poradzić sobie z nadwrażliwością zębów?

pinterest
pinterest


Dobra pasta do zębów
Odpowiednia higiena jamy ustnej ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu nadwrażliwości zębów. Używaj codziennie dobrej pasty z fluorem (np. Colgate) przeznaczonej do wrażliwych zębów. Produkty przeznaczone do wrażliwych zębów zabezpieczają odsłoniętą zębinę i łagodzą objawy. Wszystkim polecam pastę do wrażliwych zębów Colgate Total, która natychmiastowo przynosi ulgę. Regularne stosowanie pasty Colgate sprawia, że zredukujemy objawy nadwrażliwości i wzmocnimy szkliwo. Więcej na temat produktu do higieny jamy ustnej przeczytaj na stronie Colgate.

pasta do wrażliwych zębów (źródło: strona producenta)
pasta do wrażliwych zębów (źródło: strona producenta)

Miękka szczoteczka do zębów
Delikatne czyszczenie zębów jest bardzo ważne, aby zapobiec ewentualnemu powstaniu nadwrażliwości. Dlatego wybieraj zawsze szczoteczki z miękkim włosiem, przeznaczone do czyszczenia zębów wrażliwych. Istotna jest również odpowiednia technika, zbyt mocne szczotkowanie prowadzi do ścierania się szkliwa. Zęby myj zatem okrągłymi ruchami (góra-dół) i zawsze pod kątem 45 stopni. Po umyciu zębów polecam stosowanie nici dentystycznych, aby dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe. Na koniec warto zastosować płyn do płukania jamy ustnej – przeznaczony do wrażliwych zębów.

Dieta „mocne zęby”
Poza właściwą higieną jamy ustnej, musisz także pamiętać o odpowiedniej diecie, która wzmocni szkliwo. Pamiętaj o ograniczeniu potraw i napojów o kwaśnym odczynie, który powoduje osłabienie zębów. Zimne napoje staraj się pić przez słomkę. Unikaj spożywania gorących potraw. Postaraj się także wykreślić ze swojego jadłospisu produkty takie jak: słodycze, napoje gazowane oraz cytrusy, które mogą być przyczyną demineralizacji szkliwa. Codzienna dieta powinna być bogata w wapń – elementarny budulec zębów. Warto jeść jogurty, sery oraz pić mleko. Nie zapomnij także o warzywach i rybach – najlepiej gotowane na parze. Na nadwrażliwe zęby pomogą także domowe płukanki ziołowe, np. z suszonej szałwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice