...
choroby i problemy zdrowotneZdrowie

Jak leczyć kaszel u małych dzieci?

Kaszel potrafi być bardzo uciążliwy dla małego dziecka. Utrudnia oddychanie i nierzadko jest przyczyną wielu nieprzespanych nocy zarówno malucha, jak i jego rodzica. Przyczyny kaszlu bywają różne – od podrażnienia śluzówki górnych dróg oddechowych po odczyny alergiczne i stany zapalne. Kaszel pojawia się najczęściej w stanach przeziębienia w postaci suchej lub mokrej. Taki kaszel możemy spróbować zwalczyć sami.

źródło:pinterest
źródło:pinterest

Nawilżone powietrze w pokoju dziecka

Gdy choroba ma łagodny przebieg i poza kaszlem i katarem nie pojawiają się inne objawy, warto wypróbować domowe metody. Aby ułatwić oddychanie, konieczne będzie nawilżenie powietrza w pokoju dziecka. Wystarczy powiesić na kaloryferze mokry ręcznik lub zakupić nawilżać powietrza. Warto często wietrzyć pokój malca i starać się utrzymywać stałą temperaturę w pokoju (około 20 stopni Celsjusza).

Nawodnienie organizmu malucha

W stanach przeziębienia niezmiernie ważna jest podawanie dziecku soków i napojów, które nie tylko rozgrzewają, ale także nawodnią organizm. Dla malucha powyżej 1.  roku życia można podawać już sok malinowy oraz miód z cytryną, które jak wiadomo świetnie leczą organizm podczas infekcji.

Inhalacje

Gdy kaszel utrudnia oddychanie, można wypróbować inhalacje za pomocą olejków eterycznych, które łagodzą ból gardła oraz  ułatwiają odrywanie się flegmy. Godne polecenia olejki, które z powodzeniem możecie stosować u tych większych dzieci to eukaliptusowy i tymiankowy.

Leki przeciwkaszlowe

Aby szybko zahamować odruch kaszlu, potrzebne będą leki na kaszel. Dla małych dzieci zaleca się leki w zawiesinie. Warto pamiętać o tym, że można je stosować przez krótki czas (maksymalnie 4 dni). Jeżeli nie pomagają, konieczna będzie wizyta u lekarza. Syropy na kaszel można stosować, gdy odruch odkrztuszania jest bardzo męczący i uporczywy. Wiele z nich nie można podawać dla małych dzieci. Inną grupą stanowią syropy rozrzedzające wydzielinę i przynoszące choremu ulgę. Są to najczęściej syropy wykrztuśne oparte na substancjach ziołowych. Więcej informacji na temat co na kaszel dla dziecka znajdziecie pod linkiem http://www.kaszeludzieci.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice