...
choroby i problemy zdrowotneZdrowie

Jak objawia się choroba Leśniowskiego-Crohna?

Choroby zapalne jelit dotykają coraz więcej osób zarówno młodych, jak i starszych. Obejmują one szeroką grupę schorzeń, które objawiają się uciążliwymi biegunkami, nudnościami i ostrymi bólami brzucha. Wśród wielu czynników wywołujących choroby jelit, wymienia się również podłoże autoimmunologiczne. Mowa tutaj m. in. o chorobie Leśniowskiego-Crohna, należąca do nieswoistych chorób zapalnych jelit. Schorzenie dotyka coraz więcej osób w Polsce, zwłaszcza dzieci. Największa zachorowalność przypada na wiek młodzieńczy oraz 3-4 dekadę życia. Dla wielu choroba Leśniowskiego-Crohna jest „tajemniczym” schorzeniem, dlatego  dziś kilka słów na jej temat.

biegunka-przyczyny-rodzaje-profilaktyka-leczenie-i-powiklania

Choroba Leśniowskiego-Crohna – objawy

Choroba Leśniowskiego-Crohna (przeczytaj więcej tutaj: https://www.nestlehealthscience.pl/zarzadzanie-zdrowie/choroby-ukladu-pokarmowego/choroba-lesniowskiego-crohna) jest naprawdę trudna do rozpoznania, ponieważ jej objawy są mało charakterystyczne. Do najczęstszych symptomów schorzenia należą: bóle brzucha lokalizujące się po prawej stronie, ostra biegunka, nudności, utrata masy ciała i częste stany podgorączkowe. Chorujący na nieswoiste zapalenie jelit odczuwa stałe zmęczenie i osłabienie organizmu. Inne objawy choroby Leśniowskiego-Crohna to nagły spadek odporności i częste wzdęcia brzucha. Wiele chorób zapalnych jelit manifestuje się na skórze w postaci rumienia guzowatego i zgorzelinowego zapalenia skóry. Nierzadko pojawiają się na powierzchni kończyn dolnych bolesne, czerwone i podskórne guzki. U wielu osób lekarze stwierdzają także objawy oczne, takie jak zapalenie tęczówki i zapalenie spojówek. Ponadto u chorych na nieswoiste zapalenie jelit rozpoznaje się również zaburzenia czynności oddychania.

Choroba Leśniowskiego-Crohna – leczenie

Schorzenie jest na razie nieuleczalne. Terapia ma na celu zmniejszenie stanu zapalnego i złagodzenie objawów, takich jak biegunka i bóle brzucha. Lekarz przypisuje choremu antybiotyki i inne leki przeciwzapalne oraz biologiczne. W leczeniu chorób zapalnych jelit duże znaczenie ma dieta. Powinna być bogata w składniki odżywcze, witaminy i minerały. Duże znaczenie w żywieniu mają probiotyki, które pomagają rozwijać się pożytecznym bakteriom warunkującym prawidłowe procesy w florze jelitowej. W codziennym menu powinny znaleźć się produkty o łagodnym smaku i półpłynnej konsystencji. Należy ograniczyć smażone i tłuste mięso oraz jedzenie produktów zawierających cukier. Osoby chorujące na nieswoiste zapalenie jelita powinny spożywać więcej chudego białka oraz jeszcze więcej gotowanych warzyw i owoców. Niewskazane są artykuły spożywcze zawierające błonnik, zwłaszcza w okresie zaostrzeń choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice