Każdy rodzaj bólu budzi niepokój. W końcu jest sygnałem wysyłanym przez organizm, że dzieje się w nim coś nieprawidłowego. Kiedy ból przypomina kolkę i pojawia się w okolicy górnej części podbrzusza, może świadczyć o chorej wątrobie. Na pewno nie można bo bagatelizować. Jeśli kolka wątrobowa często powraca, a ból jest coraz bardziej ostry i pulsujący, należy udać się do lekarza. Częściej jednak kolka jest wynikiem błędów dietetycznych. Wówczas może spróbować pomóc sobie sami. Oto kilka prostych, tanich sposobów na kolkę.

Ciepłe kompresy
Kłującej wątrobie można ulżyć, przykładając do brzucha ciepłe kompresy, termofor lub poduszkę elektryczną. Nie jest tajemnicą, że ciepło działa rozkurczowo na mięśnie brzucha. Dlatego okłady szybko złagodzą ból.
Preparaty ziołowe
Lecznicza moc ziół jest znana od wieków. Niektóre z nich działają rozkurczowo. Np. napar z pokrzywy nie tylko łagodzi skurcze, ale także odtruwa wątrobę. Natomiast ostropest plamisty usprawnia proces trawienny (do kupienia w sklepie zielarskim i aptece). Pomocne będą również herbatki ziołowe, np. z rumianku, mięty pieprzowej oraz kopru.
Zdrowa dieta
W czasie ataku kolki ważne jest ograniczenie tłustych pokarmów. Należy również wyeliminować z jadłospisu produkty wzdymające, napoje gazowane oraz wysoko przetworzone jedzenie. Zamiast ciężkostrawnych dań, należy jeść jak najwięcej warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych oraz pić wodę mineralna niegazowaną. Aby oczyścić wątrobę z toksyn, warto przez 12 dni pić sok z cytryny wraz oliwą. Jest to kuracja Ojca Klimuszki, znana w Polsce ze swoich właściwości oczyszczających i zapobiegających nawrotom kolki żółciowej.
Leki przeciwbólowe i rozkurczowe
Kiedy trzeba działać szybko i doraźnie, należy sięgnąć po leki przeciwbólowe i rozkurczające. Warto wybierać takie preparaty, które nie maskują bólu, ale skutecznie łagodzą skurcze mięśni gładkich. Sprawdzonym lekiem jest BUSCOPAN, któremu zaufało wiele osób w Polsce. Nic dziwnego, bo lek ten jest bezpieczny, szybko łagodzi objawy kolki wątrobowej, bez jakichkolwiek skutków ubocznych (sprawdź).
Cześć, Nazywam się Weronika Buczkowska w 2013 roku skończyłam studia na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, na kierunku Lekarskim.
Interesuje się szeroko rozumianą ochroną zdrowia oraz kosmetologią, dlatego też postanowiłam założyć bloga, aby dzielić się zdobytą wiedzą. Sądzę, że prowadzenie bloga pomoże mi poszerzać swoją wiedzę z ulubionych dziedzin. Zapraszam internautów do przeglądania mojego bloga oraz do komentowania wpisów!