...
choroby i problemy zdrowotneZdrowie

Jak postępować z grzybicą stóp?

Grzybica stóp może wystąpić u każdego. Szczególnie narażone są jednak osoby, które często korzystają z basenów i saun, mają niską odporność, uprawiają sport lub noszą nieprzewiewne obuwie. Choroba postępuje w wolnym tempie. Pierwsze objawy są najczęściej bagatelizowane. Z czasem stają się coraz bardziej uciążliwe (występuje świąd, pęcherzyki i grudki na palcach) oraz szpecą stopę, zwłaszcza na paznokciach. Leczenie grzybicy musi być podjęte jak najszybciej. Nierzadko choroba ma charakter nawrotowy. Gdy pojawiają się pierwsze objawy grzybicy, należy działać natychmiastowo.

źródło:pinterest
źródło:pinterest

Rodzaje grzybicy stóp

Nie jest łatwo rozpoznać, czy się ma grzybicę stóp w pierwszym etapie rozwoju choroby. Pierwszym objawem grzybicy jest swędzenie najczęściej bagatelizowane przez większość osób. Niekiedy pojawia się kłopotliwe zaczerwienienie lub nawet stan zapalny. Grzybica stóp może mieć kilka postaci: międzypalcową, złuszczającą oraz potnicową. U osób chorych na cukrzycę może pojawić się także rzadka postać grzybicy zwana wrzodziejąca. Jest bardzo niebezpieczną chorobą, której towarzyszą owrzodzenia, będące niekiedy pierwszym krokiem do wystąpienia stopy cukrzycowej. Grzybicę międzypalcową szybko można rozpoznać, przyglądając się na skórę między 4 i 5 palcem stopy oraz między 3 i 4. W tej okolicy skóra jest bardzo czerwona i występuje pieczenie wraz ze świądem. Grzybicy potnicowej natomiast towarzyszą pęcherze i krosty, które pojawiają się na podeszwie stopy. W odmianie złuszczającej zmiany skórne mają charakter dużych ognisk o rogowatej powierzchni.

Leczenie grzybicy stóp

W zależności od stopnia zaawansowania choroby, stosuje się leczenie doustne i miejscowe. Niekiedy dermatolog może zalecić obie formy terapii. W większości przypadków wystarczy stosować miejscowo kremy, maści i aerozole na zmiany chorobowe. Grzybicę na nogach ( kliknij ) leczy się przez kilka tygodni. Większość leków stosuje się zazwyczaj minimum dwa razy dziennie. Na rynku jest wiele preparatów przeciwgrzybiczych, które skutecznie zwalczą grzybicę stóp. Na szczególną uwagę zasługuje lek przeciwgrzybiczy CANESPOR z bifonazolem, który wystarczy stosować raz dziennie, by objawy choroby zniknęły po dwóch tygodniach smarowania kremem. To lek, który dostaniecie w aptece bez recepty. Warto go mieć w domowej apteczce i gdy tylko pojawi się uporczywe swędzenie i zaczerwienienie należy aplikować na skórę. Więcej na temat kremu CANESPOR można poczytać na stronie producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice