...
badania lekarskieZdrowie

Jak rozpoznać infekcji dróg moczowych?

Infekcje dróg moczowych dotyczą znacznie częściej kobiet niż mężczyzn. Budowa anatomiczna narządów żeńskich, tj. krótka cewka moczowa sąsiadująca z ujściem pochwy i odbytu sprzyja gromadzeniu się drobnoustrojów, które są przyczyną stanu zapalnego. Objawy choroby są dość charakterystyczne i nie można ich bagatelizować. Niewyleczone zapalenie dróg moczowych może być przyczyną niektórych chorób nerek.

źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com

Typowe objawy odczuwalne przy infekcji

Zakażenie dróg moczowych najczęściej jest spowodowane przez bakterie Gram-ujemne. Zwykle zaczyna się tak samo. W pierwszej kolejności pojawia się pieczenie podczas oddawaniu moczu. Później obecne staje się silne parcie na pęcherz, przez co odwiedzanie toalety ma miejsce nieustannie. Podczas wydalania moczu pojawia się ból i silne pieczenie lub brak możliwości wypróżnienia pęcherza. U niektórych kobiet może wystąpić czerwone lub ciemnobrunatne zabarwienie moczu w wyniku obecności krwi. Jeżeli pojawia się wysoka gorączka, nudności i wymioty, to możliwe jest wystąpienia zakażenia nerki. Tego typu objawów nie możemy bagatelizować i leczyć się domowymi sposobami w nadziei, że miną.

Rozpoznanie choroby u lekarza i w domu

źródło:www.mojaintima.pl
źródło:www.mojaintima.pl

Po zgłoszeniu się do lekarza, konieczne będzie wykonanie badania moczu. W laboratorium ma miejsce analiza moczu sprawdzająca obecność tzw. azotynów, leukocytów i bakterii. Pojawienie się baterii w moczu świadczy o występowaniu infekcji w układzie moczowym. Podwyższona ilość leukocytów w moczu może wskazywać na przewlekłe zakażenie i niekiedy również choroby nerek.

źródło: www.mojaintima.pl
źródło: www.mojaintima.pl

Bagatelizowanie objawów zakażenia dróg moczowych może przyczynić się do przejścia ich w stan przewlekły. Warto działać szybko i wykrywać infekcje, zanim będzie konieczne przyjmowanie antybiotyków. W tym celu polecam zakup testów paskowych UROintima Test ZUM, dzięki którym można stwierdzić obecność bakterii w moczu (sprawdź). Takie testy wykonuje się w domu. Dzięki nim możecie być spokojni, że nie nabawiliście się ponownie infekcji. Po 120 sekundach możliwe jest odczytanie wyniku, np. czy są leukocyty w moczu. Oczywiście badanie moczu wykonane za pomocą tego testu warto powtórzyć w laboratorium, zwykle po otrzymaniu skierowania od lekarza. Niewątpliwie posiadania tego rodzaju testów jest bardzo wygodne, pozwala monitorować infekcje dróg moczowych. Tym bardziej że zakażenia je mają charakter nawrotowy, zwłaszcza u kobiet i dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice