Biegunka może zdarzyć się każdemu. Najczęściej jest skutkiem zatrucia pokarmowego. Może trwać od kilku godzin do nawet kilku dni. Nierzadko jej przyczyny należy szukać w zakażeniu bakteriami lub wirusami znajdującymi się zwykle zarówno w żywieniu, jak i w powietrzu. Biegunka może być również skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków. Jeżeli dopada was biegunka po zjedzeniu pokarmów, możecie spróbować wyleczyć się w domu, korzystając z poniższych metod.

Metody babuni

Jest wiele starych jak świat sposobów na biegunkę znanych jeszcze naszym prababciom. Podobno pomaga zjedzenie kilku łyżek sypkiej kawy lub kisielu z siemienia lnianego. Niektóre zioła regulują pracę jelit, działają łagodząco na układ pokarmowy. Gdy podanie nad biegunka, warto sięgać po piołun, korzeń lukrecji oraz rumianek. Napar z ziół zahamuje laksację.
Kolejnym polecanym domowym sposobem jest zjedzenie gorzkiej czekolady zawierającej dużą ilość kakao. Na biegunkę pomocne mogą być także czarne jagody oraz aronia o właściwościach zapierających. Można je spożywać w postaci suszonej i surowej.
Warto także pamiętać o lekkostrawnym menu – najlepsze będą gotowane warzywa, takie jak ziemniaki i marchewka. Niewskazane jest jedzenie posiłków o wysokiej zawartości błonnika, który tylko spotęguje laksację.
Metody medyczne

W leczeniu biegunki kładzie się duży nacisk na nawodnienie organizmu. W okresie jej trwania ma miejsce duża strawa wody, zatem także elektrolitów. W tych dniach warto pić nieco więcej niż zwykle. Niech to będzie zwykła woda, herbata i ewentualnie jogurt probiotyczny.
Aby złagodzić uciążliwe skurcze brzucha, warto sięgać po leki dostępne bez recepty, takie jak np. Stoperan Plus. Lek ten mogą przyjmować osoby, które cierpią na ostrą biegunkę, mają wzdęcia i odczuwają uciążliwe gazy. Stoperan Plus uspokaja pracę jelit, dzięki temu możemy spać spokojnie (sprawdź). Lek na biegunkę jest szczególnie przydatny, gdy jesteśmy w pracy lub w podróży.
Gdy objawy biegunki są silne, nie pomagają żadne leki przeciwbiegunkowe, konieczne będzie szybki udanie się do lekarza, który może zalecić pozostanie w szpitalu, by dostarczyć do organizmu elektrolity, np. poprzez podanie kroplówki.
Cześć, Nazywam się Weronika Buczkowska w 2013 roku skończyłam studia na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, na kierunku Lekarskim.
Interesuje się szeroko rozumianą ochroną zdrowia oraz kosmetologią, dlatego też postanowiłam założyć bloga, aby dzielić się zdobytą wiedzą. Sądzę, że prowadzenie bloga pomoże mi poszerzać swoją wiedzę z ulubionych dziedzin. Zapraszam internautów do przeglądania mojego bloga oraz do komentowania wpisów!
emilia
mojemu dziecku bardzo przy biegunkach pomagają borówki, czasem aż do tego stopnia że dostaje zaparć po zbyt długim podawaniu, a co do nawodnienia oczywiście podaję jej dużo picia ale przede wszystkim orsalit, bardzo pomaga orsalit plus smektyn bo skraca czas trwania biegunki i łagodzi jej objawy