...
Higiena i pielęgnacjakosmetykiprodukty farmaceutyczneZdrowie

Jak wybierać emulsje i kremy do opalania?

Promieniowanie słoneczne potrafi być niebezpieczne dla zdrowia, dlatego warto – zwłaszcza latem, kiedy słońce świeci najmocniej – zadbać o odpowiednią ochronę przed jego szkodliwym wpływem. W sklepach znajdziemy całe mnóstwo najróżniejszych kremów, emulsji i mleczek o różnych stopniach ochrony. Na co zwracać uwagę przy zakupie?

bezpieczne opalanie
źródło: Pinterest

Wybierając kosmetyki chroniące przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego zwróćmy uwagę przede wszystkim na wysokość faktora SPF – im jest wyższy, tym lepiej chroni skórę. Nie oznacza to jednak, że od razu musimy kupować najwyższy z możliwych faktor 50+. Zwłaszcza, że ostatnia badania pokazały, że niższa „trzydziestka” zapewnia porównywalną ochronę. Osoby o ciemnej karnacji i te, które od razu opalają się na brązowo, mogą sięgać po preparaty o niskiej (przy wakacjach w mieście lub niedużym nasłonecznieniu) lub średniej ochronie. Wysoka ochrona jest niezbędna wszystkim, którzy mają jasną karnację i na słońce reagują zaczerwieniem. W wyborze faktora pomoże też to, w jakich warunkach spędzamy lato. Promieniowanie najsilniej oddziałuje wysoko w górach oraz nad wodą, więc wtedy trzeba sięgnąć po lepszą ochronę. W mieście lub podczas bardzo pochmurnego lata jesteśmy mniej narażeni na silne promienie i możemy wybrać niższy faktor.

Pamiętajmy o żelaznych zasadach stosowania kremów z filtrami. Powinny być aplikowane przynajmniej pół godziny przed wyjściem na słońce, by aktywne składniki ochronne zdążyły zadziałać. Nie zapominajmy o szczególnej ochronie miejsc, które są najbardziej narażone na poparzenia słoneczne: usta, uszy czy nos oraz wszelkie pieprzyki i znamiona. By skutecznie zabezpieczyć je przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych wybierzmy kosmetyki o wysokim faktorze SPF, najlepiej w gęstym kremie lub sztyfcie – dłużej utrzymają się na skórze. Pamiętajmy, by aplikację powtarzać co 2-3 godziny oraz po każdej kąpieli w wodzie, nawet jeśli stosujemy emulsje wodoodporne. Wycieranie ręcznikiem ściera bowiem resztki kosmetyku.

emulsja Ziaja 50+
Emulsja z filtrem 50+ firmy Ziaja

Wodoodporna emulsja do opalania z wysokim faktorem SPF 50+, idealna przy silnym nasłonecznieniu i dla bardzo jasnej karnacji. W tej samej serii znajdziemy też preparat służący do zabezpieczania znamion i miejsc najbardziej narażonych na działanie promieniowania.

nivea sunProdukt typu dwa w jednym – mleczko do opalania, które nie tylko zapewnia ochronę (stopień średni) ale też zapewnia stopniową, naturalną opaleniznę (nie zawiera składników brązujących, więc nie brudzi ubrań). Ma lekką formułę i jest wodoodporne, więc świetnie sprawdzi się nad wodą.

One comment
  1. Marta

    Produkty z linii Nivea są naprawdę bardzo dobre. Już kilka lat temu zaufałam tej marce i muszę przyznać, że się nie zawiodłam… stosuję po dziś dzień

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice