...
choroby i problemy zdrowotneZdrowie

Jak wzmocnić organizm dziecka po antybiotykoterapii?

Nie jest tajemnicą, że antybiotyki bardzo osłabiają organizm, dlatego zarówno w okresie ich przyjmowania, jak i po zakończeniu terapii niezmiernie ważne jest wzmacnianie odporności za pomocą odpowiedniej diety. Konieczne jest zatem spożywanie warzyw i owoców oraz naturalnych probiotyków zawierających żywe kultury bakterie.

Probiotyki dla dzieci

Po  antybiotykoterapii  może dojść do zniszczenia flory bakteryjnej, co z kolei bardzo często staje się przyczyną rozwoju innych baterii oraz grzybów. Wskutek obecności tych mikroorganizmów w jelitach dochodzi do powstania stanów zapalnych, objawiających się u dzieci w postaci wymiotów oraz biegunek. Dlatego w czasie antybiotykoterapii bardzo ważne jest przyjmowanie preparatów prebiotycznych i osłonowych. Wśród wielu środków aptecznych, wyróżniają się takie probiotyki dla dzieci (więcej), jak Dicoflor zawierający szczepu bakterii Lactobacillus rhamnosus. Preparaty Dicoflor zarówno w postaci kropel, jak i w kapsułkach oraz saszetkach mogą być stosowane przez dzieci i dorosłych. Ich głównym zadaniem jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych antybiotykoterapii. Te  probiotyki dla dzieci odbudowują florę bakteryjną, wspomagają trawienie i  utrzymywanie równowagi kwasowo-zasadowej.  Warto wiedzieć, że naturalne źródło występowania żywej kultury bakterii są kefiry, maślanki, jogurty oraz kiszonki. Je również warto podawać dziecku w okresie rekonwalescencji.

Owoce i warzywa

Aby wzmocnić organizm po antybiotykoterapii, ważne jest regularne dostarczanie do organizmu produktów zawierających witaminy i sole mineralne. Najcenniejsza dla układu immunologicznego jest witamina C, zatem w diecie dziecka nie może zabraknąć takich warzyw i owoców, jak cytryna, porzeczki, grejpfruty, natka pietruszki, brokuły, kiszona kapusta i brukselka. Uwaga! Najlepiej nie podawać dziecku zbyt dużej ilości świeżych warzyw zaraz po zakończeniu terapii, ponieważ naturalne kwasy zawarte w tych produktach mogą podrażnić układ pokarmowy. Godne polecenia są warzywa gotowane na parze – nie stracą wówczas wielu składników i są lekkostrawne oraz lekkie papki warzywno-owocowe.

Spacery i sen

Dziecko powinno spędzać czas codziennie na świeżym powietrzu, aby dotlenić organizm i nabrać sił. Ważne jest to, aby na taki spacer maluch był ubrany na „cebulkę”, gdyż w zbyt grubych ubraniach dziecko szybko się spoci, a to już pierwszy krok do zachorowania na przeziębienie.  Dziecko po antybiotykoterapii jest osłabione, zatem potrzebuje więcej snu i odpoczynku. Warto pozwolić jemu na kilka drzemek w ciągu dnia, bo jak wiadomo – sen jest lekarstwem na wiele chorób. W okresie rekonwalescencji lepiej nie planować wypadów na miasto z dzieckiem, tj. zakupów w dużych centrach handlowych i innych skupiskach ludzkich. Powinno się również unikać placów zabaw i poczekać przynajmniej tydzień z zaproszeniem gości. Najlepiej, jak malec zostanie w domu jeszcze przez siedem dni po zakończeniu antybiotykoterapii. Lepiej nie spieszyć się z wysłaniem malucha do przedszkola czy żłobka, bo w tych miejscach osłabiony organizm jest narażony na atak wirusów i bakterii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice