...
choroby i problemy zdrowotneprodukty farmaceutyczneZdrowie

Jak żyć z kolostomią?

Brak ruchu, nieprawidłowe odżywianie i długotrwały stres – to tylko niektóre czynniki warunkujące choroby układu pokarmowego. Mamy coraz mniej czasu na przygotowanie pełnowartościowych i nieregularnych posiłków, jemy coraz więcej przetworzonej żywności. Skutkiem tego jest wzrost zachorowalności na schorzenia jelita grubego. W wielu przypadkach środki farmakologiczne nie pomogą, konieczna jest operacja i wykonanie kolostomii. Jak zachować prawidłową higienę kolostomii?

opieka stomijna (źródło:convatec.pl)
opieka stomijna (źródło:convatec.pl)


Rodzaje kolostomii
Kolostomia znajduje się po lewej stronie brzucha, wykonuje się ją w sytuacji konieczności wycięcia części jelita i odbytnicy. Aby zabezpieczyć zespolenie jelitowe i  gdy odbyt zostaje zachowany można funkcjonować przed pewien czas ze stomią. Jest to kolostomia czasowa. Jeżeli nie ma możliwości zachowania ciągłości funkcjonowania układu pokarmowego, wykonuje się kolostomię definitywną. Przed założeniem stomii, pacjent zostaje poinformowany o sposobach pielęgnacji kolostomii. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Pacjent ma prawo przed operacją wyznaczyć miejsce założenia worka stomijnego.

Stomadress ileo pediatryczny Little Ones® (źródło: http://www.convatec.pl/)
Sprzęt stomijny dla dzieci (źródło: www.convatec.pl)

Pielęgnacja skóry wokół stomii
Odpowiednia pielęgnacja stomijna po zabiegu jest najważniejsza. Powinno się obserwować skórę wokół stomii, myć ją wodą z mydłem oraz wybierać worki stomijne przyjazne dla naskórka, wykonane z komfortowego materiału. Ważna jest także częstotliwość wymiany worków i systematyczność. Stomia wymaga dokładnego umycia ściereczką, gąbką i oczywiście ciepłą wodą. Przed założeniem nowego worka powinno się delikatnie osuszyć skórę i worek, aby móc przykleić nowy sprzęt.

worek dwuczęściowy do kolostomii (źródło: convatec.pl)
worek dwuczęściowy do kolostomii (źródło: convatec.pl)

Sprawdzony sprzęt stomijny
Osoby z kolostomią najczęściej używają worków zamkniętych. Worki otwarte zalecane są gdy treść kałowa jest bardziej płynna. Sprzęt stomijny może być jedno- lub dwu- częściowy, czyli składać się z przylepca i worka lub płytki przyklejonej bezpośrednio na skórze.

Wiodącym i godnym polecenia producentem sprzętu stomijnego jest firma ConvaTec oferująca innowacyjne produkty w zakresie opieki stomijnej. Worki i płytki ConvaTec poprawiają jakość życia wielu pacjentów na całym świecie. Producent zatroszczył się o małych pacjentów, w asortymencie znajdziemy sprzęt pediatryczny. Worki i płytki wykonane są z przyjaznym dla skóry materiałów w kolorze cielistym. Wszystkie produkty można znaleźć na stronie producenta (zobacz: kolostomia) oraz wybrać typ sprzętu odpowiedni do swoich potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice