Ból nerek jest często nieprawidłowo rozpoznawalny. W pierwszej kolejności myślimy, że tylko bolą nas plecy w okolicy lędźwiowej, bo za dużo siedzimy, mało się ruszamy lub odwrotnie – sporo pracujemy fizycznie. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że może mieć kłopoty z nerkami. Pierwsze objawy choroby nerek są dość niejednoznaczne. Warto je poznać i wiedzieć, jak sobie z nim radzić.

Ból nerek – charakterystyczne objawy
Pierwszym objawem choroby nerek jest częste oddawanie moczu. Jeżeli budzicie się w nocy, by pójść do łazienki i oddać mocz lub mocz jest pienisty bądź zawiera krew, to może oznaczać, że z twoim organizmem dzieje się coś niepokojącego. Nie należy bagatelizować tych objawów, zwłaszcza krwi w moczu i trzeba udać się do lekarza. Gdy nerki są chore, nie radzą sobie wówczas z regulowaniem poziomu wody w organizmie.
Zauważalne stają się obrzęki w okolicach stóp, nóg oraz twarzy. Wiele osób może również odczuwać ból podczas codziennego sikania – zwykle ten objaw sygnalizuje zakażenie dróg moczowych. Ból nerek lokalizujący się w okolicy lędźwiowej kręgosłupa może świadczyć o stanie zapalnym nerek. Chorobom nerek towarzyszą także inne dolegliwości: zmęczenie, swędzenie skóry, nadciśnienie tętnicze i amoniakowy zapach z ust.
Ból nerki może być skutkiem wielu przewlekłych dolegliwości, np. ostrego zapalenia nerek, nowotworu nerki, torbieli nerki oraz wodonerczy, czyli nagromadzenia moczu w nerce, ale także obecności kamieni w drogach moczowych.
Nagły ból nerki – jak sobie pomóc?
Atak kolki nerkowej pojawia się niespodziewanie. Ból jest bardzo ostry, promieniujący i wywołany przez przemieszczenie się drogami moczowymi kamieni. Pojawia się z boku i okolicy lędźwiowej i szybko promienieje w dół brzucha oraz w stronę łopatek. Podczas ataku kolki nerkowej może pojawić się także gorączka, która zwykle oznacza zapalenie w drogach moczowych. Niekiedy obecne są wymioty i potrzeba częstego oddawania moczu.

Zanim udamy się do lekarza, możemy spróbować sami złagodzić objawy. Ulgę przynoszą środki przeciwbólowe i rozkurczowe, np. Buscopan. Lek ten szybko działa na przyczynę ból, a mianowicie ostry skurcz mięśni. Szybko przynosi ulgę w bólu. Podczas nagłego ataku kolki nerkowej, warto mieć pod ręką termofor, który należy przyłożyć do bolesnego miejsca – ciepło przecież zmniejsza ból. Gdy ból nerek jest spowodowany obecnością kamieni w drogach moczowych, nie należy kłaść się do łóżka. Wręcz przeciwnie – trzeba chodzić, by ułatwić przemieszczanie się kamieni w stronę pęcherza. W czasie napadu kolki nerkowej zaleca się również picie wody w dużej ilości (nawet 4 litry dziennie), co sprawi, że kamień ulegnie „wypłukaniu”. Jeśli atak jest bardzo silny i towarzyszą mu krwiomocz czy gorączka, należy natychmiastowo wezwać lekarza.
Cześć, Nazywam się Weronika Buczkowska w 2013 roku skończyłam studia na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, na kierunku Lekarskim.
Interesuje się szeroko rozumianą ochroną zdrowia oraz kosmetologią, dlatego też postanowiłam założyć bloga, aby dzielić się zdobytą wiedzą. Sądzę, że prowadzenie bloga pomoże mi poszerzać swoją wiedzę z ulubionych dziedzin. Zapraszam internautów do przeglądania mojego bloga oraz do komentowania wpisów!