...
Zdrowiezdrowie kobiety

Jaką metodę antykoncepcji wybrać?

Naturalne, hormonalne, chemiczne oraz mechaniczne – współczesne metody antykoncepcji są tak zróżnicowane, że każda kobieta bez problemu wybierze odpowiednie dla siebie. Rynek oferuje różne sposoby zapobiegania ciąży, wiele z nich ma znaczący wpływ na zdrowie i codzienne samopoczucie. Oto sztuczne metody antykoncepcji (kliknij), na które najczęściej decydują się Polki.

Pigułka antykoncepcyjna

Mają za zadanie zahamować proces owulacji i zagęścić śluz szyjki, by uniemożliwić dotarcie plemników do macicy. Mała tabletka przyjmowana przez 21 dni, stosowana regularnie jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegających zajściu w ciążę. Uwaga! Jeżeli decydujemy się na łykanie tabletek, musimy wiedzieć wszystko o ich działaniu i przede wszystkim o skutkach ubocznych. Ta niedroga metoda antykoncepcji jest wygodna w użyciu.

Wkładka wewnątrzmaciczna

Inaczej zwana spiralą jest zalecana kobietom, które już urodziły pierwsze dziecko. Wykonana z plastiku z dodatkiem miedzi oraz srebra zmniejsza ruchliwość plemników – w ten sposób zapobiega zapłodnieniu. Warto wiedzieć, że każda wkładka wewnątrzmaciczna może być przyczyną wystąpienia stanu zapalnego macicy. Istnieje także ryzyko, że podczas jej zakładania może dojść do uszkodzenia szyjki macicy. Największą jej zaletą jest długotrwałość – może zapobiegać przed ciążą nawet przez 5 lat. Co więcej ma wpływ na zmniejszenie obfitości krwawienia podczas menstruacji.

Plastry antykoncepcyjne

To wygodne rozwiązanie dla zapominalskich pań. Plasterek przykleja się bezpośrednio na skórę i po upływie tygodnia odkleja się, by aplikować na jego miejsce kolejny. Po zużyciu 3 plastrów robi się siedmiodniową przerwę. Trzeba zatem o nim pamiętać tylko raz w tygodniu. To bardzo wygodna metoda antykoncepcji, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród młodych kobiet. Warto wziąć pod uwagę, że plaster może być niekiedy przyczyną wystąpienia alergii. Inną wadą tego środka zapobiegania ciąży jest to, że plasterek może się w każdej chwili odkleić.

Krążki dopochwowe

To nowoczesne metoda antykoncepcji przeznaczona dla pań, które nie chcą pamiętać o codziennym łykaniu tabletki oraz obawiają się, że plaster może się odkleić w nieprzewidzianym momencie. Krążki dopochwowe są wytworzone z nietoksycznych, hipoalergicznych substancji, które nie wpływają negatywnie na mikroflorę pochwy. Wkłada się je do macicy na 21 dni, po tym czasie należy je usunąć, by pojawiła się menstruacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice