...
Zdrowiezdrowie kobiety

Kalendarz ciąży – jak dbać o siebie w pierwszym miesiącu ciąży i co się dzieje z płodem?

Ciąża to szczególny okres w życiu każdej kobiety. Nie bez powodu mawia się, że jest stanem błogosławionym, bo w tym czasie „dzieją się” w organizmie różne zmiany prowadzące do urodzenia nowego człowieka. Wiele mówi się o tym, jak ważny jest sam początek ciąży. Wówczas należy szczególnie dbać o siebie i pozwalać sobie na odpoczynek zawsze wtedy, gdy potrzebuje tego organizm.

para cieszy się z wyniku testu ciążowego - będą prowadzić kalendarz ciążowy

Pierwsze objawy ciąży

Pierwszym objawem sygnalizującym to, że możecie być w ciąży jest brak menstruacji. W tym czasie ma miejsce zagnieżdżenie komórki jajowej w macicy. Wiele pań może odczuwać przez pierwsze dwa miesiące lekkie krwawienie w terminie, gdy wcześniej miały miesiączkę. Są jednak inne sygnały, które mogą mówić, że jest się w ciąży. W pierwszych tygodniach kobiety są najczęściej bardzo senne, zmęczone i niekiedy rozdrażnione. Wiele przyszłych mam częściej oddaje mocz, robi to nawet w nocy. Może również odczuwać zaparcia i wzdęcia. Charakterystycznym objawem ciąży jest także bolesność piersi. Niektóre panie skarżą się na nadmierne przetłuszczanie włosów oraz nudności i wymioty.

Dziecko w pierwszym miesiącu ciąży

W czwartym tygodniu ciąży komórka jajowa zostaje zagnieżdżona w macicy. W tym okresie zaczyna kształtować się płyn owodniowy i łożysko. W tym tygodniu tworzy się zarys wielu narządów wewnętrznych i krwiobieg. Około 28.  dnia od zapłodnienia można zobaczyć serce dziecka, a na głowie widoczna jest mała plamka, którą jest oko.

Żywienie kobiety w pierwszym miesiącu ciąży

Jedno jest pewne – w ciąży nie je się za dwoje!!! Takie powiedzenie niestety przyjęło się w naszym społeczeństwie. Z pewnością istotniejsze jest jednak to, żeby jeść bardziej wartościowe produkty spożywcze, a nie puste kalorie. Ważne jest także, aby ograniczyć niektóre pokarmy lub całkowicie wyeliminować je z codziennego jadłospisu. Kluczem do właściwego odżywiania jest urozmaicona dieta bogata w błonnik, białko, węglowodany złożone i kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.  Oczywiste jest to, że trzeba organizmowi dostarczać wszystkim witamin i składników mineralnych. W pierwszym trymestrze ciąży bardzo ważna jest również suplementacja kwasu foliowego.

Jeśli chcecie wiedzieć, jak wygląda kalendarz ciąży tydzień po tygodniu, to wejdziecie na tę stronę –  kliknij. Tutaj znajdziecie wszystkie niezbędne informacje dotyczące rozwoju dziecka, żywienia kobiety i tego, jak zmienia się jej ciało w czasie ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice