...
choroby i problemy zdrowotneprodukty farmaceutyczneZdrowie

Kamica nerkowa – jak przeciwdziałać bólowi?

Dolegliwości ze strony układu moczowego dotyczą coraz więcej osób po 30. roku życia. Jedną z chorób dotykających zarówno kobiety, jak i mężczyzn jest kamica nerkowa, która powstaje wskutek tworzenia się złogów zalegających w drogach moczowych. Przesunięcie się kamieni w układzie moczowym może być przyczyną zablokowania odpływu moczu. Efektem tego jest promieniujący i przeszywający ból, nazywany kolką nerkową. Atak kolki nerkowej najczęściej pojawia się niespodziewanie i towarzyszą temu inne dolegliwości. Warto wiedzieć jak objawy zwiastują kamicę nerkową i jak radzić sobie w sytuacji, gdy wystąpi atak kolki nerkowej.

pinterest
pinterest


Jak rozpoznać atak kolki nerkowej?
Ból w kamicy nerkowej jest jednym z najsilniejszych; może być nawet przyczyną wstrząsu bólowego. Kamienie powstają w miedniczkach nerkowych i przedostają się do pęcherza moczowego. Z czasem mogą go blokować, co powoduje zaleganie ich w moczu i wywołuje silny atak nerki. W okolicy lędźwiowej kręgosłupa odczuwamy ból promieniujący do podbrzusza i wewnętrznej powierzchni ud. Podczas ataku kolki nerkowej możemy odczuwać silną potrzebę oddawania moczu; czasami mogą pojawić się również wymioty, nudności, a nawet gorączka. Objawy towarzyszące kamicy nerkowej trwają zazwyczaj kilka godzin. Bez odpowiednich środków farmakologicznych nie jesteśmy w stanie funkcjonować. Należy udać się do lekarza w celu rozpoczęcia odpowiedniego leczenia kamicy nerkowej.

Jak złagodzić ból nerki?
Atak nerki jest tak silny, że do czasu przybycia lekarza możemy przyjąć środek rozkurczowy (np. NO-SPA MAX), aby ulżyć sobie w cierpieniu. Lek jest dostępny bez recepty, możemy mieć go zawsze przy sobie. NO-SPA jest naprawdę skuteczny, ponieważ zawiera podwójną dawkę substancji czynnej i uśmierza ból związany z kamicą nerkową. Ponadto możemy spróbować złagodzić dolegliwości bólowe przy pomocy termoforu. Przyłóżmy go do brzucha i połóżmy się na boku. Starajmy się pić dużo płynów (najlepsza będzie ciepła woda z cytryną); równie skuteczny jest napar z mniszka pospolitego. Naturalne metody pomogą jednak tylko załagodzi ból występujący w kamicy nerkowej.

Osoby, które cierpią z powodu „ataku” kamieni mogą otrzymać od lekarza środek rozkurczowy w zastrzyku. Po zwalczeniu bólu, lekarz podejmie leczenie, mające na celu usunięcie złogów i zaleci odpowiednią profilaktykę. Potrzebne będą także badanie ogólne moczu, USG nerek i urografia. Może zdarzyć się tak, że czekać nas będzie usunięcie kamieni za pomocą lasera, nierzadko też operacyjnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice