...
badania lekarskielekarze specjalisciZdrowie

Kiedy do proktologa?

Wizyta u proktologa to dla wielu pacjentów „zło” konieczne. Do tego specjalisty udają się wtedy, gdy naprawdę cierpią z powodu uciążliwych schorzeń odbytu i odbytnicy. Problemy zdrowotne związane z tym obszarem ciała są wstydliwe, a samo badanie u proktologa budzi ogromny niepokój. Kiedy należy niezwłocznie udać się do tego specjalisty? Jak wygląda badanie u proktologa?

Kiedy iść do proktologa?

Proktolog zajmuje się chorobami, które powstają w odbytnicy oraz w końcowym odcinku jelita grubego – są to najczęściej schorzenia zapalne i nowotworowe. Nie można ich w najmniejszym stopniu bagatelizować! Pierwsze symptomy choroby, które należy skonsultować u tego specjalisty to: problemy z zatrzymaniem stolca, uciążliwe i długotrwałe gazy oraz zaparcia, ropne wycieki z odbytnicy, zmiany ropne w okolicach odbytu, krew w kale i krwawienie z odbytu. Niektóre te objawy świadczą tylko o żylakach odbytu, które można wyleczyć, stosując odpowiednie leki oraz zdrową dietę. Nie zawsze jednak wymienione symptomy lokalizujące się w okolicy odbytu zwiastują tylko hemoroidy. Czasami są oznaką innych schorzeń, które wymagają operacji, np. raka odbytu.

Jak wygląda wizyta u proktologa?

Badania przez odbyt wiążą się z ogromnym lękiem pacjenta. Warto jednak przełamać strach i poddać się temu nieprzyjemnemu badaniu, bo dzięki niemu można skutecznie rozpoznać, z jaką dolegliwością nasz organizm boryka się przez ostatnie miesiące. Proktolog wykonuje najczęściej badanie per rectum – jest to badanie przez odbyt wykonane palcem. W trakcie badania lekarz używa środków, które zwiększają poślizg, co znacznie zmniejsza dyskomfort. Specjalista może również wykonać USG przezodbytnicze,  które polega na wprowadzeniu do odbytu głowicy, aby dokładnie zdiagnozować ściany odbytnicy. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Konieczne jest odpowiednie przygotowanie – pacjent musi wykonać lewatywę. Proktolog może także wykonać anoskopię, która polega na oglądaniu końcowego odcinka odbytnicy za pomocą wziernika.

Proktolog bardzo często zajmuje się wykonywaniem zabiegów w trybie ambulatoryjnym, np. usuwaniem polipów, torbieli i włokniaków oraz leczeniem szczelin odbytu i przetok okołoodbytniczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice