...
choroby i problemy zdrowotneZdrowie

Kiedy potrzebna jest pomoc psychologa?

Żyjemy w ciągłym biegu. Jesteśmy zestresowani, nerwowi i pewni jutra. W wielu sytuacjach nadmiar problemów sprawia, że czujemy się tak, jakby świat się zawalił. Nie potrafimy wstać i pójść dalej. Pojawia się depresja, stany lękowe oraz inne zaburzenia nerwowe. Cierpi nasza dusza i jeszcze bardziej ciało. W sytuacjach, które nas przerastają pomocna może być psychoterapia. Oto kilka momentów w życiu, kiedy warto zgłosić się do psychologa. Nie bójmy się go! Jest takim samym lekarzem, jak każdy inny!

źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com

Trauma po śmierci bliskiej osoby

Gdy odchodzi ktoś z bliski naszemu sercu, często mamy wrażenie pustki i braku. Wiele osób nie potrafi pozbierać się po śmierci matki, męża czy dziecka. Nie ma w tym nic dziwnego. Pewne jest to, że trudno jest wyjść z tego stanu i zacząć się cieszyć każdym dniem bez pomocy osoby trzeciej – najlepiej specjalisty.

Napięcie psychiczne

Niektórzy ludzie są z natury słabi psychicznie. Inni w wyniku różnych sytuacji życiowych mają skołatane nerwy i nie radzą sobie z emocjami. Łatwo wpadają w złość, wyprowadza ich z równowagi najprostsza rzecz: kolejka do kasy, okruszki na stole lub brudna wanna. W sytuacjach nerwowych potrafią uderzyć męża lub rzucać rzeczą o podłogę. Zazwyczaj wtedy pomocna może okazać się psychoterapia grupowa lub indywidualna.

Kryzysy życiowe

Każdy człowiek zmierzył się chociaż raz na swojej drodze z trudną sytuacją wynikającą zarówno z sytuacji losowych, jak i z cyklu życia. Nie wszyscy są otwarci na zmiany. Czasami zwykła przeprowadzka na inne mieszkanie może stanowi obciążenie psychiczne. Nierzadko pomoc bliskich nie wystarczy. Oni zwykle inaczej patrzą na wydarzenie. Potrzebna jest rozmowa z osobą, która pokaże, jakie drogi wybrać, by odzyskać równowagę. Warto pójść po poradę do psychologa.

Psychoterapia to współpraca z osobą, która pokaże jak pracować nad sobą oraz przejdzie z nią do prawdy, przyczyny sytuacji, która jest powodem depresji, lęku lub niskiej samooceny. To nie tylko metoda leczenia duszy. To sposób na zobaczenie siebie w innym świetle – tym pozytywnym oczywiście. Jeżeli nie wiecie jak zacząć, sprawdźcie w internecie ranking psychoterapeutów w waszym mieście. Np. w Warszawie psychoterapia prowadzona w nurcie poznawczo-behawioralnym w Strefie Myśli (kliknij) opiera się na kilkunastu sesjach z pacjentem. To terapia nastawiona na szybkie rozwiązanie problemu, intensywną pracę nad negatywnymi myślami i zachowaniami. Jest skuteczną metodą leczenia depresji i zaburzeń nastroju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice