...
choroby i problemy zdrowotneZdrowie

Kilka prostych sposobów na leczenie hemoroidów

Żylaki odbytu to wciąż temat tabu w naszym społeczeństwie. To powszechna dolegliwość, która nieleczona latami sprawia ból i może być nawet przyczyną powstania nowotworu. Choroby odbytu dotykają coraz więcej osób młodych. Nie należy ich lekceważyć nawet, jak dolegliwości są mało znaczące. Im szybciej zaczniemy je leczyć, tym większa szansa, że unikniemy w przyszłości zabiegu chirurgicznego, który jest jedynym ratunkiem w zaawansowanej postaci tej choroby. Oto sprawdzone sposoby wspomagające leczenie hemoroidów, zarówno farmakologiczne, jak i domowe.

Maści i czopki na hemoroidy

Procto Glyvenol - skuteczny krem na żylaki odbytu
Procto Glyvenol – skuteczny krem na żylaki odbytu

W aptece znajdziemy ogromną gamę produktów do leczenia żylaków odbytu. Maści, czopki, kremy na hemoroidy (jak np. PROCTO GLYVENOL) to preparaty dwuskładnikowe zawierające tribenozyd, czyli substancję zmniejszającą obrzęk i stan zapalny oraz chroniącą przed dalszym uszkodzeniem śródbłonka. W ich składzie znajduje się także substancja znieczulająca – lidokaina, dzięki temu bezpośrednio po aplikacji odczulana jest szybko ulga i zmniejszone zostaje pieczenie i świąd. Maść na hemoroidy  (kliknij )działa przeciwzapalnie i ściągająco; kłopotliwe dolegliwości ustępują w ciągu tygodnia.

Nasiadówki

Farmakologiczne leczenie hemoroidów warto wspomóc 10-minutową nasiadówką. Mieszanka ziołowa (szałwia + kora kasztanowca + kora dębu) jest dostępna w aptece. Wystarczy ją zagotować i wlać do wanny na wysokość ok. 10 cm. Ciepłe kąpiele ziołowe należy brać kilka razy w tygodniu. Sposoby te są skuteczne we wczesnym stadium rozwoju choroby odbytu.

Okłady

Aby załagodzić dolegliwości bólowe, warto wykonywać okłady w okolicach odbytu. Poleca się okłady z zawiniętymi w chusteczkę kostkami lodu lub z wilgotnej torebki herbaty (tanina obecna w liściach ma działanie ściągające).

Bardzo często te metody są skuteczne, gdy guzki krwawnicze są niewielkie. Zwykle bez pomocy lekarza trudno jest wygrać walkę z żylakami odbytu. W ciężkich postaciach choroby stosuje się metody specjalistyczne, takie jak skleroterapię, laseroterapię oraz krioterapię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice