...
choroby i problemy zdrowotneprodukty farmaceutyczneZdrowie

Kolka nerkowa – jak sobie pomóc?

Promieniujący ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa wzdłuż przebiegu moczowodu może być objawem kolki nerkowej. Po pewnym czasie staje się tak silny, że jest w stanie doprowadzić nas nawet do wstrząsu bólowego. Atak nerki staje się szybko jednostronny, napadowy, a jego moc nawet nie ma porównania z bólami porodowymi, uznawanymi przez wielu za apogeum bólu.  Jeżeli  nas dopadnie, musimy nauczyć się jak sobie z nim poradzić. Niepozorne objawy kolki nerkowej mogą być pierwszym sygnałem, że dzieje się z nami coś niedobrego…

żródło:pinterest
żródło:pinterest

Symptomy kolki nerkowej

Objawy kolki nerkowej nie zawsze pojawiają się codzienne. Na początku może ci doskwierać miejscowy ból pleców w odcinku lędźwiowym, czasami w okolicach pachwin. Mogą pojawić się także dreszcze, nudności, a nawet wysoka gorączka – to już sygnał, że mamy jakiś stan zapalny w układzie moczowym.  Jeżeli dodatkowo pojawi się potrzeba częstego oddawania moczu i  wzdęty brzuch, to nie czekajmy i udajmy się do urologa. Wizyta u lekarze jest nieunikniona.

Gdy nastąpi atak

Atak kolki nerkowej bywa nie do zniesienia. Konieczne może okazać się zastosowanie preparatów przeciwbólowych i rozkurczowych. Pomocny w walce z bólem jest Buscopan, który możesz zażyć jako środek rozkurczowy. W momencie ataku warto położyć się w wygodnej pozycji i ułożyć termos na miejscu występowania bólu. Gdy atak nie ustępuje, staraj się chodzić po schodach, aby pozwolić kamieniowi przemieścić się w kierunku pęcherza moczowego. Dodatkowo na stronie producenta znajdziesz informację poradnikową – jak leczyć ból nerki.  Jeżeli napad nie ustępuje po upływie godziny, konieczna będzie wizyta u lekarza. W niektórych, ciężkich przypadkach postaci kamicy nerkowej przeprowadza się operację usunięcia kamieni. Zwykle jednak dzieje się tak, że kamienie są wydalane siłami natury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice