Kolostomia nazywana jest inaczej sztucznym odbytem. Zabieg wykonuje się, gdy konieczne jest usunięcie fragmentu jelita grubego lub odbytnicy. Kolostomię wykonuje się często w leczeniu raka jelita grubego oraz w sytuacji uszkodzenia jelita w wyniku wypadku albo poważnego urazu. Jak funkcjonować na co dzień ze sztucznym odbytem? Jaka dieta jest konieczna? Jak pielęgnować skórę? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w dzisiejszym poście.

Czym jest kolostomia?
Zabieg polega na wyłonieniu jelita grubego na zewnętrzną część skóry w celu umożliwienia wydalania treści jelitowych. Po lewej stronie brzucha umieszczony zostaje worek stomijny. Kolostomia (sprawdź) może być zarówno czasowa, jak i definitywna. Kiedy jelito grube i odbyt są zachowane, zabieg wykonuje się na pewien okres. Gdy zachodzi konieczność usunięcia odbytu, wówczas nie ma możliwości odtworzenia przewodu pokarmowego. Wtedy konieczna staje się kolostomia na stałe. Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, najczęściej podczas innych operacji.
Jak pielęgnować skórę wokół stomii?
Z kolostomią można nauczyć się żyć. Niezmiernie ważne jest mycie skóry wokół stomii wodą oraz mydłem. Elementarne dla chorego jest używanie dobrej jakości worków stomijnych, które są przede wszystkim szczelne, nieprzeźroczyste i wytrzymałe. Ważny jest także dobór past uszczelniających. Warto pamiętać o tym, że przed założeniem sprzętu stomijnego, skórę należy starannie wysuszyć po kąpieli lub prysznicu. Sprzęt stomijny jest refundowany przez NFZ. Worek należy wymieniać tak często, jak zakłada producent.
Dieta dla osób z kolostomią
Osoby, które noszą worek stomijny powinny przestrzegać rygorystycznej diety. W codziennym jadłospisie nie może zabraknąć owoców i warzyw, pełnoziarnistego pieczywa i makaronów oraz innych produktów, które zawierają błonnik pokarmowy. Należy również pamiętać o regularnym piciu wody (co najmniej 2 litry dziennie). Ważne jest także to, by spożywać posiłki w mniejszych ilościach i unikać jedzenia wieczorem. Trzeba jeść regularnie – minimum 3 posiłki dziennie. Nieodzowne jest wyeliminowanie z menu takich produktów, jak: kremy, ciasta, mleko, sery oraz czekolada.
Cześć, Nazywam się Weronika Buczkowska w 2013 roku skończyłam studia na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, na kierunku Lekarskim.
Interesuje się szeroko rozumianą ochroną zdrowia oraz kosmetologią, dlatego też postanowiłam założyć bloga, aby dzielić się zdobytą wiedzą. Sądzę, że prowadzenie bloga pomoże mi poszerzać swoją wiedzę z ulubionych dziedzin. Zapraszam internautów do przeglądania mojego bloga oraz do komentowania wpisów!