Niezależnie od tego, czy kaszel jest suchy czy mokry, może być przyczyną złego samopoczucia, rozdrażnienia i wielu innych dolegliwości układu oddechowego, które nieleczone są pierwszym etapem przewlekłej choroby. Zatem utrzymującego kaszlu nie możemy lekceważyć. Zwykle towarzyszy następującym schorzeniom: astmie, zapaleniu oskrzeli i płuc oraz chorobom górnych dróg oddechowych. W wielu przypadkach konieczna jest pomoc lekarza. Jeśli jednak przyczyną kaszlu jest zwykłe przeziębienie, warto spróbować działać samemu. Oto kilka porad, jak radzić sobie z kaszlem suchym i mokrym.

Na kaszel suchy
Warto spróbować domowe sposoby na kaszel, takie jak: syrop z cebuli, mleko z miodem i czosnkiem, inhalacje olejkami eterycznymi czy regularnie nawilżanie powietrza. W ciągu dnia można używać preparaty wykrztuśne, które ułatwiają wydostanie się wydzieliny z dróg oddechowych. Większość z nich można kupić w aptece bez recepty. Leki te najczęściej zawierają ambroksol. Przy suchym kaszlu sprawdzają się również różnego rodzaju tabletki do ssania, które dobrze nawilżają śluzówkę. Aby odkazić gardło, warto przed snem wykonać płukankę z szałwii. Na suchy kaszel pomocne będą inhalacje, np. parówki z soli fizjologicznej. Jeżeli męczy was kaszel suchy, należy pamiętać o regularnym przyjmowaniu płynów. Nawilżanie śluzówki złagodzi uciążliwe dolegliwości oraz pomoże oczyścić organizm.
Na kaszel mokry
Ten rodzaj kaszlu bywa nieprzyjemny w momencie odkrztuszania wydzieliny. Najczęściej występuje w przebiegu infekcji bakteryjnych. Należy działać natychmiastowo. Aby złagodzić objawy kaszlu, należy stosować środki wykrztuśne i mukolityczne (zmniejszające lepkość śluzu). Lekiem wykrzuśnym jest syrop Flegamina (kliknij) – szybko przynosi ulgę, rozrzedzając zalegającą wydzielinę. Jeśli chodzi o naturalne metody, to godne polecenia są syropy z cebuli i czosnku oraz z sosny. W leczeniu kaszlu pomocne są również zioła, takie jak tymianek, lipa oraz czarny bez. Starym sposobem walki z kaszlem jest oklepywanie pleców, które ma wywołać ruch w drogach oddechowych.
Cześć, Nazywam się Weronika Buczkowska w 2013 roku skończyłam studia na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, na kierunku Lekarskim.
Interesuje się szeroko rozumianą ochroną zdrowia oraz kosmetologią, dlatego też postanowiłam założyć bloga, aby dzielić się zdobytą wiedzą. Sądzę, że prowadzenie bloga pomoże mi poszerzać swoją wiedzę z ulubionych dziedzin. Zapraszam internautów do przeglądania mojego bloga oraz do komentowania wpisów!