Kaszel jest naturalnym mechanizmem obronnym. Jest sposobem usuwania wydzieliny gromadzącej się w drogach oddechowych. Jest także objawem choroby, który niestety zwykle bagatelizujemy. A samo odchrząkiwanie mokrej wydzieliny to za mało, aby pokonać dolegliwość raz na zawsze. Warto wypróbować kilka sprawdzonych sposobów na kaszel i przede wszystkim nauczyć się z nim radzić, jak tylko się pojawi.

Naturalne metody
Najczęściej źródłem kaszlu jest infekcja górnych dróg oddechowych spowodowana przez wirusy i bakterie. Wiosna tego roku nie oszczędza nas Polaków z chorób. Na zapalenie gardła czy oskrzeli chorują zarówno dorośli, jak i dzieci. W wielu przypadkach konieczne jest leczenie antybiotykami i monitorowanie stanu zdrowia u specjalisty. W pierwszej fazie choroby możemy jednak poradzić sobie sami z wiosennymi kaszlem, stosując naturalne syropy na bazie cebuli i czosnku. Ich przygotowanie zajmie nam niewiele czasu, a efekt działania jest zadowalający. Syrop należy zażywać kilka razy dziennie; działa antybakteryjnie i odsztuśnie. Równie skuteczny jest wywar z imbiru, który nawilża śluzówkę. Pomocny w walce z mokrym kaszlem jest sok malinowy oraz mleko z czosnkiem i masłem.
Leki z apteki
Nie zawsze jednak naturalne metody na kaszel mokry szybko przyniosą ukojenie i wyleczą z dolegliwości. W wielu przypadkach należy posiłkować się skutecznymi lekami na kaszel. Są to najczęściej środki rozrzedzające śluz i ułatwiające wydzielanie flegmy. Między innymi to tabletki na kaszel lub syropy ułatwiające odkrztuszanie. Godny polecenia jest również syrop Musocolvan ułatwiający swobodne oddychanie i skutecznie działający na kaszel mokry (więcej na temat tego syropy na kaszel przeczytacie pod powyższym linkiem).
W możecie kupić również herbatki ziołowe, które działają przeciwkaszlowo, m.in.: lipa, czarny bez, dziewanna oraz tymianek. Ponadto skutecznym sposobem na kaszel mokry jest nacieranie klatki piersiowej i szyi olejkami eterycznymi, takimi jak eukaliptusowy, kamforowy czy mentolowy. Olejki te również są dostępne w aptece. Pomocne mogą okazać się inhalacje, regularne przyjmowanie płynów oraz nawilżanie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa przez dłuższy czas osoba kaszlająca.
Cześć, Nazywam się Weronika Buczkowska w 2013 roku skończyłam studia na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, na kierunku Lekarskim.
Interesuje się szeroko rozumianą ochroną zdrowia oraz kosmetologią, dlatego też postanowiłam założyć bloga, aby dzielić się zdobytą wiedzą. Sądzę, że prowadzenie bloga pomoże mi poszerzać swoją wiedzę z ulubionych dziedzin. Zapraszam internautów do przeglądania mojego bloga oraz do komentowania wpisów!